Mokotów – spacer z przewodnikiem

Tematem spaceru był „A wiosną niechaj wiosnę, nie Polskę, zobaczę mokotowskie ślady Skamandrytów„.
Skamandryta to członek poetyckiej grupy Skamander, którą zaczęli formować w 1916 roku m.in. Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński oraz Jan Lechoń.


Spacer rozpoczął się na ul. Narbutta 9 w Warszawie, bowiem kamienica należała do Bronisława Knastera – matematyka, wykładowcy politechniki we Lwowie i Warszawie, a potem politechniki we Wrocławiu, odkrywcy „pseudołuku”, czyli krzywej K. Na jednej z kamienic widnieje potłuczona porcelana z Wałbrzycha.


Potem poszliśmy na Dolną, która biegnie od ul. Belwederskiej do ul. Puławskiej, przy której zachował się szereg przedwojennych kamienic i budynków. Wśród nich pod nr 42 gmach d. Instytutu Higieny Psychicznej
, w nim obecnie hostel Garden Villa.

Róg ul. Puławskiej – zabytkowe ujęcie wody z 1924 roku, odrestaurowane w 2013 roku, udekorowane kopiami dawnych płaskorzeźb przedstawiających delfina i syrenkę. Spacer zakończyliśmy w Kościołe Św. Michała Archanioła na ul. Puławskiej 95 w Warszawie. W 1939 r. kościół uległ częściowemu, a podczas Powstania Warszawskiego 1944 r. całkowitemu zniszczeniu.

W 1945 r. częściowo go odbudowano,  a w roku 1947 r. ówczesny proboszcz ks. Stefan Piotrowski, rozpoczął budowę całkowicie nowego kościoła na trzykrotnie większym gruncie.

Na spacer po zielonym Mokotowie zabrało nas Biuro Turystyczne PTTK „TRAKT”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.