Chorwacja – przez Czechy, Słowację i Węgry

Zanim do niej dojechaliśmy minęliśmy Czechy, Słowację, Węgry aby w końcu dotrzeć do Chorwacji. W samej Chorwacja zaliczyliśmy Zagrzeb, Plitvicka Jezera, Zadar, Sukosan, Primošten, Szybenik, Dubrownik, Bacińskie Jeziora, OMIŚ, Novi Vinodolski, Senje. Potem jeszcze Neum w Bośni i Hercegowinie.
➡️Węgry (Budapeszt). Nocleg spędziliśmy na polu namiotowym znajdującym się prawie w samym centrum, dzięki temu zwiedziliśmy Budapeszt nocą. Miasto wyglądało magicznie! Budapeszt leży nad rzeką Dunaj, która dzieli go na dwie części: Budę (prawobrzeżną- pagórkowatą) i Peszt Budę i lewobrzeżny – nizinny Peszt. Buda i Peszt połączone są ze sobą systemem siedmiu mostów drogowych (od północy: Árpáda, Małgorzaty, Łańcuchowy, Elżbiety, Wolności, Petöfi’ego i Lagymányosi) i dwóch kolejowych. Wzgórze Zamkowe (Vár-hegy) zabytek ten znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

➡️Węgry (Balaton). Na kolejną noc zatrzymaliśmy się nad Balatonem. Balaton to Jezioro Błotne, największe jezioro Węgier i zarazem Europy Środkowej, położone w północno-zachodnich Węgrzech, na Nizinie Panońskiej, u południowych podnóży Lasu Bakońskiego w odległości około 80 km od Budapesztu.

➡️Chorwacja (Zagrzeb) to stolica, a zarazem największe miasto w Chorwacji liczące ponad 700 tyś. mieszkańców. Zagrzeb leży na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża Medvednicy. Główny plac w Zagrzebiu nazywa się Trg Bana Josipa Jelecica, obok stoi Katedra z Zagrzebia.

➡️Chorwacja (Plitvicka Jezera) – park położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia, założony w 1949 roku. W parku znajduje się 16 jezior kaskadowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior: tzw. Górne Jeziora (chorw. Gornja jezera) i Dolne Jeziora (chorw. Donja jezera). Jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych, wśród których wyróżniają się potoki Crna rijeka i Bijela rijeka. Aby zwiedzić park, zatrzymaliśmy się na dwa noclegi na campingu wpis!
➡️Chorwacja (Velbit). Park narodowy Północny Velebit. Pasmo górskie z bardzo unikaną scenerią przyrodniczą w środkowej części regionu Licko-senjkiego. Na Jadranie nie istnieje podobny masyw górski z tak długim szczytem, który bezpośrednio przebiega wzdłuż morza i łączy tak różnorodny krajobraz, jakim jest pasmo górskie Velebit. Całe góry jako park przyrodniczy został wpisany do spisu UNESCO.
➡️Chorwacja (Maslenica). Z czerwonego mostu odbywają się skoki na bungee, a tle widoczny jest drugi most na wyspę Pag. Z drogi wijącej się obok pasma górskiego Velebit, zjeżdża się nad samo morze. Wzdłuż morskiego brzegu ciągnie się Magistrala Adriatycka biegnąca wzdłuż całego wybrzeża Morza Adriatyckiego w Chorwacji.

➡️SChorwacja (Zadar). Jednym z najstarszych zabytków Zadaru jest przedromański kościół św. Donata, który pochodzi z IX wieku oraz Starówka. Największą atrakcją w Zadarze są „Wodne Organy” czyli  system kamiennych stopni, gdzie wpływająca morska woda powoduje wytwarzanie dźwięków. Obok nich znajduje się iluminacja tych organów, tzw. „Chwała Słońcu”, ładowana przez cały dzień bateriami słonecznymi, dzięki czemu wieczorem widzowie mogą wspaniały pokaz kolorowych świateł wzmocniony dźwiękiem morskich organów.

➡️Chorwacja (Sukoszan) to miasto z portem na wybrzeżu rozległej i płytkiej zatoki Sukoszan. Na granicy pomiędzy Zadarem i kanałem Paszman było naszym przystankiem, tu rozbiliśmy namiot na  campingu. Poranne śniadania na świeżym powietrzu,  rozpoczynaliśmy smakowitym wytrawnym Burkiem, czyli ciastkiem nadziewanym słonym białym serem.
➡️Szybenik (Šibenik) to historyczne miasto w Chorwacji, w środkowej Dalmacji, położone nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Najważniejszym kościołem Szybenika jest Katedra św. Jakuba znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budowana przez kilku architektów w XV i XVI w. łączy w sobie elementy stylów gotyckiego i renesansowego.

➡️Chorwacja (Zaton) to kolejne miejsce na naszej mapie postojów. To właśnie w tym miejscu znaleźliśmy camping na którym ustawiliśmy namiot na półce skalnej nad brzegiem morza. Z niego mieliśmy już bliziutko do wiszącego mostu prowadzącego do samego Dubrownika.

➡️Bośni i Hercegowini (Neum) to jedyne miasto w Bośni i Hercegowinie z dostępem do Morza Adriatyckiego, położone na południu tego kraju. Aby pokonać drogę z Zatonu do Dubrownika, trzeba minąć przez granicę Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną. Turystom Neum kojarzy się głównie z hotelami, pensjonatami oraz ciepłym Adriatykiem. Do atrakcji tego miasta należą również pomniki i nekropolie z okresu starożytności, będące pozostałością po kulturze Ilirów. Są to: Donje Hrasno – nekropolia z II wieku Glumina – nekropolia z III wieku oraz Hutovo – nekropolia z III wieku.

➡️Chorwacja (Baška Voda) miejscowość u podnóża masywu Biokovo, ok. 10 km na północny zachód od Makarskiej. Biokovo od strony morza charakteryzuje się bardzo stromymi i nagimi wapiennymi ścianami, pod którymi leży wąski i zielony pas nadmorski. Niegdyś była to rybacka i rolnicza osada, która dziś jest jednym z popularniejszych ośrodków wypoczynkowych na Riwierze Makarskiej.

➡️Chorwacja (Dubrownik). Stare miasto Dubrownika zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO (główna ulica Stradun zwany Placa). Port, plac targowy, mała studnia Onofria – zabytkowe studnie o okrągłym kształcie zbudowane w latach 1438-1444 przez neapolitańskiego architekta Onofria della Cava.

➡️Chorwacja (Bacińskie Jeziora) znajdują się niedaleko miejscowości OMIŚ. Jest to grupa słodkowodnych jezior krasowych na wybrzeżu dalmatyńskim, na północny zachód od ujścia Neretwy i miasta Ploče i na południowy wschód od miejscowości Baćina w Chorwacji. Powierzchnia wody w jeziorach znajduje się powyżej poziomu morza, ale przy maksymalnej głębokości sięgającej 28 m dno sięga poniżej tego poziomu. Jeziora otoczone są łąkami i sadami, nad niektórymi z nich znajdują się małe plaże i pola kempingowe.

➡️Chorwacja (Podstrana Grljevac). Podstrana rozciąga się wzdłuż Adriatyku, wzdłuż drogi znajdują się liczne hotele, domy wypoczynkowe, restauracje, domy prywatne oraz campingi. Spaliśmy na Campingu Tamaris w Grljevac, ok 10 km od Splitu.

➡️Chorwacja (Split). Przepiękne miasto, a zarazem duży port w rejonie Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Jest to drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców.
W mieście znajdują się zabytki:
-pałac cesarza Dioklecjana (III – IV wiek) założony na planie rzymskiego obozu wojskowego (ok. 150 na 190 m) z murami i wieżami, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO,
-westybul, obszerny, reprezentacyjny przedpokój, przedsionek przy wejściu do pałacu,
-brama pałacowa Porta Aurea,
-oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII wieku na katedrę Św. Duji z dzwonnicą z XIII – XVII wieku,
-świątynia Jupitera – od VIII wieku baptysterium,
-perystyl – obecnie teatr,
-kościół św. Franciszka – przebudowany kościół gotycki z XV wieku. Wewnątrz znajdują się nagrobki mieszkańców miasta, m.in archidiakona Tomasza (pierwszego dalmatyńskiego historyka),
-pisarza Marka Marulicia i kompozytora Ivana Lukačica,
-pozostałości akweduktu,
-zabytkowe kościoły poza murami z IX – XV wieku.

➡️Chorwacja (Primošten). Leży w południowej części kraju, w Šibensko-kninskiej županiji, pomiędzy miastami Szybenik i Trogir.
➡️Chorwacja (Trogir) jest miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji. Liczba mieszkańców miasta wynosi ok. 11 tys. (2001). Połączony podnoszonym mostem z wyspą Čiovo. Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku.

➡️Chorwacja (Novi Vinodolski). Miasteczko liczące ok 5 tyś mieszkańców położone w Primorsko-goranskiej županiji, 45 km od Rijeki. W mieście znajduje się:
– 36-metrowa wieża kościoła św. Filipa i św. Jakova (św. Jakuba),
– zamek Frankopanów,
– mury rzymskiej fortecy „Lopsica”,
– biblioteka z 1845 roku,
– katedra,
-dom braci Mažuranić, muzeum i galeria, w której można znaleźć najstarsze elementy folkloru Novi Vinodolski.

➡️Chorwacja (Senje). W tych okolicach znaleźliśmy najpiękniejszy ostatni camping w Bunica. Leżące u podnóża Velebitu miasto ma najchłodniejszy klimat na wybrzeżu Adriatyku. Na położonej nad Senjem przełęczy Vratnik (ok. 700 m n.p.m.) od późnej jesieni do wiosny hula zimny wiatr bora, wstrzymując nawet okoliczną żeglugę. Symbolem miasta Senja jest twierdza Nehaj, zbudowana przez uskoków (granicarzów) w XVI w. Miejscowość jest jednak znacznie starsza – pierwsza osada istniała tu prawdopodobnie przed trzema tysiącami lat.
Zachodem słońca zakończyliśmy pobyt w Chorwacji i tą samą drogą co przyjechaliśmy wróciliśmy do Polski. Cudowne wakacje!

Nasz urlop zaplanowaliśmy od 17 lipca do 1 sierpnia 2010 r. w Chorwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.