18 października 2014 r. Szlakiem Plant Ochockich – spacer z Break In Warsaw

Na spacer po Ochocie zabrała nas przewodniczka Gosia Ruszkowska z Break In Warsaw. Spotkaliśmy się w samo południe przy pętli autobusowej Szczęśliwice. Trasa wycieczki zorganizowanej przez społeczność Ochocianie Sąsiedzi, odbyła się wzdłuż trasy planowanych Plant Ochockich. Przeszliśmy uliczkami Parku Szczęśliwickiego i zrewitalizowanego Parku Zasława Malickiego. Zatrzymaliśmy się na Fortach Korotyńskiego na Rakowcu, gdzie usłyszeliśmy o niebezpieczeństwie wyginięcia kasztanowców sprowadzonych do Polski z Turcji. Niebezpieczeństwo spowodowane jest żerującymi w opadniętych liściach larwami motyla Szrotówki kasztanowcowiaczka.
Przewodniczka uświadomiła nas o konieczności dokładnego przemyślenia miejsc nasadzeń i wyboru odpowiednich drzew. Przykładowo, nie należny sadzić w parkach topoli, gdyż rosną olbrzymie, ale są łamliwe i przez to stwarzają niebezpieczeństwo lub też, że jarzębina nie powinna być sadzona przy drogach bo ptaki, które je zjadają umierają na ołowicę. Podczas spaceru uczestnicy wskazywali przyszłe lokalizacje parkingów, planowanych dróg dla pieszych i rowerów.
Przewodniczka pokazała nam także naturalne spiżarnie (nie tylko dla ptaków ale i dla ludzi) jakim są owocujące drzewa i krzaki:
jarząb szwedzki,
trzmielina pospolita,
rokietnik pospolity,
oliwkowce.
Wychodząc z parku na ul. Korotyńskiego, gdzie niebezpiecznie kończy się ścieżka rowerowa, naszym oczom ukazał się piękny, ale niewłaściwie nasadzony Dąb czerwony pochodzący Ameryki Północnej.
Niedaleko skrzyżowania ulic Grójeckiej i Dickensa oglądaliśmy nasadzenie czarnego orzecha, którego owoce są tak twarde, że zgniecenie jest prawie niemożliwe. Twardość drewna uzyskanego z tego drzewa, docenili m.in. producenci śmigieł do samolotów.
Ponadto dowiedzieliśmy się, że istnieje kilka przyczyn znikania wróbli z dużych miast:
-zabijają je sieci komórkowe,
-szczelnie zamknięte worki ze śmieciami powoduje brak dostępu do jedzenia,
-przycinane krzaków i wygrabianie liści, odbiera możliwość pozyskania pokarmu żyjącego w ziemi i liściach.
Wycieczka zakończyła się opowieścią o ulicy Stefana Bobrowskiego (na ten temat odbyliśmy spacer z Fundacją Varsaviana) oraz wspólnymi zdjęciami grupy w składzie Gosia Ruszkowska z Break In Warsaw i kandydaci Ochocianie Sąsiedzi do Rady Dzielnicy Ochota Dariusz Brzostek, Patryk Słowicki, Monika Mossakowska i Łukasz Gawryś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *