Szlakiem Plant Ochockich

Na spacer po Ochocie zabrała nas przewodniczka Gosia Ruszkowska z Break In Warsaw.
Trasa wycieczki zorganizowanej przez społeczność Ochocianie Sąsiedzi, odbyła się wzdłuż trasy planowanych Plant Ochockich. Przeszliśmy uliczkami Parku Szczęśliwickiego i zrewitalizowanego Parku Zasława Malickiego. Zatrzymaliśmy się na Fortach Korotyńskiego na Rakowcu, gdzie usłyszeliśmy o niebezpieczeństwie wyginięcia kasztanowców sprowadzonych do Polski z Turcji. Niebezpieczeństwo spowodowane jest żerującymi w opadniętych liściach larwami motyla Szrotówki kasztanowcowiaczka.

Przewodniczka uświadomiła nas o konieczności dokładnego przemyślenia miejsc nasadzeń i wyboru odpowiednich drzew. Przykładowo, nie należny sadzić w parkach topoli, gdyż rosną olbrzymie, ale są łamliwe i przez to stwarzają niebezpieczeństwo lub też, że jarzębina nie powinna być sadzona przy drogach bo ptaki, które je zjadają umierają na ołowicę. 


Przewodniczka pokazała nam także naturalne spiżarnie (nie tylko dla ptaków ale i dla ludzi) jakim są owocujące drzewa i krzaki: -jarząb szwedzki, -trzmielina pospolita, -rokietnik pospolity, -oliwkowce.

Wychodząc z parku na ul. Korotyńskiego, gdzie niebezpiecznie kończy się ścieżka rowerowa, naszym oczom ukazał się piękny, ale niewłaściwie nasadzony Dąb czerwony pochodzący Ameryki Północnej.

Ponadto dowiedzieliśmy się, że istnieje kilka przyczyn znikania wróbli z dużych miast:
-zabijają je sieci komórkowe,
-szczelnie zamknięte worki ze śmieciami powoduje brak dostępu do jedzenia,
-przycinane krzaków i wygrabianie liści, odbiera możliwość pozyskania pokarmu żyjącego w ziemi i liściach.


Wycieczka zakończyła się opowieścią o ulicy Stefana Bobrowskiego (na ten temat odbyliśmy spacer z Fundacją Varsaviana) oraz wspólnymi zdjęciami grupy w składzie Gosia Ruszkowska z Break In Warsaw i kandydaci Ochocianie Sąsiedzi do Rady Dzielnicy Ochota Dariusz Brzostek, Patryk Słowicki, Monika Mossakowska i Łukasz Gawryś.

Wycieczka 18 października 2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.