2 grudnia 2016 r. Restauracja Albatros i Bar Ptyś w Augustowie

Restauracja Albatros znajduje się na ul.Mostowa 3, a Bar Ptyś na ul. 3 Maja w Augustowie. Obydwa punkty należą do jednego właściciela i serwują polską kuchnię. Odwiedziliśmy te miejsca podczas pobytu w Augustowie – wpis!. Wśród potraw, które przygotowane zostały w tych miejscach jedliśmy kartacze (duże owalne kluski ziemniaczane z tartych surowych i gotowanych ziemniaków, nadziewane przyprawionym mielonym mięsem lub w wersji wegetariańskiej pieczarkami) oraz soczewiaki (półokrągłe pierożki z ciasta z gotowanych ziemniaków nadziewane soczewicą, grochem bądź kiszoną kapustą), a także krokiety, sakiewki warzywne, pieroga mięsnego nadziewanego serem oraz rybę. wszystko podane ze smacznymi surówkami.

Ponadto Augustów znany jest z regionalnych potraw takich jak:
– babka ziemniaczana przygotowywana jest z tartych ziemniaków, mąki i jajek z dodatkiem smażonej słoniny i cebuli.
– kiszka ziemniaczana wytwarzana jest z wieprzowych oczyszczonych jelit, wypełnionych farszem z utartych ziemniaków, słoniny i posiekanej cebuli, pieczonej krótko w piekarniku,
– kindziuk – wędlina krojona w cieniutkie plasterki, podawana z razowym chlebem. Uważany jest za rarytas tutejszej kuchni. Przygotowanie tego specjału polega na wypełnieniu przyprawionym mięsem wieprzowym żołądka wieprzowego i szczelne zaszycie i odstawienie na półroczny okres suszenia i dojrzewania.
– ryby (wędzona sielawa, węgorz, sieja lub sandacz z kurkami, lin w śmietanie, faszerowany szczupak).
– sękacz to wypiek, podobny do ściętego pnia drzewa z sękami. Piecze się go wylewając ciasto na okręcany, dębowy wałek, zapiekane jest warstwami, przez 2-3 godziny – zdjęcie,
– mrowisko czyli cieniutkie, nieregularnie usmażone faworki oblane płynnym miodem i obsypane makiem i rodzynkami. Wyglądem przypomina mrowisko.
Udało nam się wypróbować wymienione wyżej potrawy regionalne również podczas wcześniejszych pobytów w tym rejonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *