2 do 5 maja 2007 r. Polska – Konstantynów, Litewniki stare, Grabarka, Kodeń, promem przez Bug

Cykl wycieczek mających na celu zapoznać nas zewschodnią ścianę Polski, powoduje, że coraz bardziej lubimy ten teren. Odwiedziliśmy Konstantynów (w którym mamy noclegi u naszych zaprzyjaźnionych rolników), Litewniki stare, Grabarka, Kodeń, a także przeprawiliśmy się promem przez Bug. 
Konstantynów.
Miasteczko jest urocze, z pałacem w stylu neogotyku angielskiego, wpisanym do rejestru zabytków. Kiedyś mieściła się w nim szkoła podstawowa. W Konstantynowie od kilku lat, znajduje się nasza noclegowo-wypadowa.
Litewniki stare. Jest to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie łosickim, w gminie Sarnaki. Jadąc po drodze do Litewki Stare, mijaliśmy piękne kapliczki przydrożne i zagrodę z oswojonymi dzikami przez leśniczego.
Grabarka. Święta Góra Grabarka to serce prawosławia w Polsce, Znajduje się tu utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” i refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy). Wokół cerkwi Przemienienia Pańskiego ustawiana są przez wiernych krzyże, przynoszone co roku, przez pielgrzymów zmierzających na obchody święta Przemienienia Pańskiego. Grabarka położona jest w odległości 12 km od Siemiatycz.
Kodeń. Kalwaria Kodeńska to zespół kaplic drogi krzyżowej znajdujących się na terenie dawnej rezydencji rodu Sapiehów. Została wybudowana na wale otaczającym dawny arsenał (zbrojownia – obecnie ołtarz polowy), cerkiew oraz zamek Sapiehów. Obecnie miejsce wraz z ze znajdującym się tu kościołem pw. św. Ducha, martyrologium, piwnicami zamkowymi, zbrojownią i ogrodem zielnym stanowi kompleks religijny.
Rzeka Bug. Atrakcją  była dla nas przeprawa promowa przez rzekę Bug.
Wiatrak koźlak w okolicach wioski Hardynów, niedaleko Łosic.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *