2 do 5 maja 2007 r. Polska – Konstantynów, Litewniki stare, Grabarka, Kodeń, Wyprawa promem przez Bug

Cykl wycieczek z Warszawy w rejony Podlasia, powoduje, iż obszar ten poznajemy coraz lepiej. Tym razem odwiedziliśmy:
Konstantynów
– dawna szkoła podstawowa mieściła się w pałacyku w parku w Konstantynowie. Jest to Pałac w stylu neogotyku angielskiego (zabytek nr rejestr. 128). Tu znajduje się nasza noclegowo-wypadowa.
Litewniki stare. Jest to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie łosickim, w gminie Sarnaki. Jadąc po drodze do Litewki Stare, mijaliśmy piękne kapliczki przydrożne i  zagrodę z oswojonymi dzikami przez leśniczego.
Grabarka. Do Grabarki prowadzi droga lokalna z pobliskich Siemiatycz w kierunku Hajnówki i Białowieży. Można tam również dojechać koleją z Białegostoku, Hajnówki, Siedlec i Warszawy – stacja docelowa Sycze – stąd kilka minut drogi pieszo do Świętej Góry. Święta Góra Grabarka. Serce prawosławia w Polsce. Informacje dla pielgrzymów i osób zainteresowanych prawosławiem.Święta Góra Grabarka położona jest w odległości 12 km od Siemiatycz; 0,5 km od wsi Grabarka w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja.
Kodeń. Kalwaria Kodeńska to zespół kaplic drogi krzyżowej znajdujących się na terenie dawnej rezydencji rodu Sapiehów. Została wybudowana na wale otaczającym dawny arsenał (zbrojownia – obecnie ołtarz polowy), cerkiew oraz zamek Sapiehów. Obecnie miejsce wraz z ze znajdującym się tu kościołem pw. św. Ducha, martyrologium, piwnicami zamkowymi, zbrojownią i ogrodem zielnym stanowi kompleks religijny.
Atrakcją  była dla nas przeprawa promowa przez rzekę Bug.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *