Irlandia – Dublin, Howth, Góry Wicklow, Glendalough

Wystartowaliśmy z Warszawy i wylądowaliśmy w Dublinie, stolicy położonej na wschodnim wybrzeżu nad Morzem Irlandzkim. Dublin położony jest nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey. Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie różnych charakterach Northside „strona północna” oraz Southside „strona południowa” (nowocześniejszą, no i bardziej zamożną).
➡️Dublin. Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Udało nam się na terenie Dublina zobaczyć nieco dokładniej:
Bank of Ireland (z 1739 r.) to dawny budynek parlamentu.
Trinity College czyli Kolegium Świętej Trójcy z 1591 r. to najstarsza uczelnia w kraju, która jako pierwsza w Europie zaczęła przyznawać stopnie naukowe kobietom.
Katedry i kościoły: św. Patryka, Chrystusowy, św. Anny.
O’Connell Street czyli najbardziej reprezentacyjną i jedną z najszerszych europejskich ulic bo mierząca 49 m. Przy niej została ustawiona w 2003 roku 120 metrowa  iglica „Spire of Dublin” upamiętniająca nowe tysiąclecie. Iglica została postawiona na miejscu stojącej tu poprzednio kolumny Nelsona, wysadzonej w powietrze przez bojowników IRA. Tuż obok iglicy stoi pomnik Jamesa Larkina, irlandzkiego działacza narodowego.
Grafton Street to główna ulica handlowa Dublina.
Temple Bar to dzielnica, w której toczy się nocne życie. Należy ją odwiedzić obowiązkowo.
O’Connell Street to największa ulica nazwana na cześć bohatera walk o niepodległość Irlandii, z jego pomnikiem. Przy tej ulicy znajdują się restauracje, banki i inne ważne obiekty użyteczności publicznej.

Stephens Green Shopping Centre jest to przeszklone Centrum handlowe.
Po mieście poruszaliśmy się głównie rowerami ale też piętrowymi czerwonymi autobusami i tramwajem.

➡️Klify. Całkiem niedaleko bo około 16 km od Dublina znajdują się niezmiernie urokliwe Klify. Jest to rejon Półwysepu Howth.

Malownicze zielone pagórki. Zwiedziliśmy też piękne parki, ogród botaniczny, pojechaliśmy nad morze i na wycieczkę w Góry Wicklow, które sąmalowniczym pasmem górskim na południe od Dublina. Z gór wypływają rzeki Slaney i Liffey.
➡️Góry Wicklow
. Krajobraz gór Wicklow jest nieziemski, ogrom zielonych pagórków, na których rosną paprocie i wrzosy. U jego stóp leżą dwa jeziora: Upper Lake i Lower Lake, pięknie widać to w Parku Narodowym Gór Wicklow.
➡️Glendalough. Zwiedziliśmy historyczną osadę i średniowieczny klasztor o tej samej nazwie, kościół Św. Kevina, Glendaloughz wybudowany z kamienny łącznie z pokryciem dachowym. W jego zachodniej części znajduje się niewielka, okrągła wieża, posiadającą cztery małe otwory okienne, która zrobiła na nas duże wrażenie.

Wakacje 2007 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.