Irlandia – Dublin, Park Narodowy Góry Wicklow, Glendalough.

Zapakowaliśmy plecaki i wyruszyliśmy na zwiedzanie zielonej Irlandii. Wystartowaliśmy z Warszawy i wylądowaliśmy w Dublinie, stolicy położonej na wschodnim wybrzeżu nad Morzem Irlandzkim. Dublin położony jest nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey. Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie różnych charakterach Northside „strona północna” oraz Southside „strona południowa” (nowocześniejszą, no i bardziej zamożną).
Przez kilka dni od 6 do 10 czerwca 2007 r. udało nam się odwiedzić wiele ciekawych miejsc m.in.:
Bank of Ireland (z 1739 r.) – dawny budynek parlamentu,
Trinity College Kolegium Świętej Trójcy z 1591 r., najstarszej uczelni w kraju, która jako pierwsza w Europie zaczęła przyznawać stopnie naukowe kobietom,
Katedrę św. Patryka w Dublinie, katedrę Kościoła Chrystusowego, kościół św. Anny,
O’Connell Street czyli najbardziej reprezentacyjną i jedną z najszerszych europejskich ulic bo mierząca 49 m. Przy niej została ustawiona w 2003 roku 120 metrowa  iglica „Spire of Dublin” upamiętniająca nowe tysiąclecie. Iglica została postawiona na miejscu stojącej tu poprzednio kolumny Nelsona, wysadzonej w powietrze przez bojowników IRA. Tuż obok iglicy stoi pomnik Jamesa Larkina, irlandzkiego działacza narodowego.
Grafton Street – główna ulica handlowa Dublina
Temple Bar to dzielnica Dublina, w której toczy się nocne życie. Należy ją odwiedzić obowiązkowo.
O’Connell Street to największa ulica nazwana na cześć bohatera walk o niepodległość Irlandii, z jego pomnikiem. Przy tej ulicy znajdują się restauracje, banki i inne ważne obiekty użyteczności publicznej.

Stephens Green Shopping Centre jest to przeszklone Centrum handlowe.
Po mieście poruszaliśmy się głównie rowerami ale też piętrowymi czerwonymi autobusami i tramwajem.

Klify. Całkiem niedaleko bo około 16 km od Dublina znajdują się niezmiernie urokliwe Klify. Jest to rejon Półwysepu Howth.

Malownicze zielone pagórki. Zwiedziliśmy też piękne parki, ogród botaniczny, pojechaliśmy nad morze i na wycieczkę w Góry Wicklow, które sąmalowniczym pasmem górskim na południe od Dublina. Z gór wypływają rzeki Slaney i Liffey.
Góry Wicklow
. Krajobraz gór Wicklow jest nieziemski, ogrom zielonych pagórków, na których rosną paprocie i wrzosy. U jego stóp leżą dwa jeziora: Upper Lake i Lower Lake, pięknie widać to w Parku Narodowym Gór Wicklow.
Glendalough. Zwiedziliśmy też Glendalough historyczną osadę i średniowieczny klasztor o tej samej nazwie, kościół Św. Kevina, Glendaloughz wybudowany z kamienny łącznie z pokryciem dachowym. W jego zachodniej części znajduje się niewielka, okrągła wieża, posiadającą cztery małe otwory okienne, która zrobiła na nas duże wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.