Boże Ciało – Domaniewice, Stryków, Mrożyczka, Spycimierz Uniejów

To była krótka jednodniową wycieczka do Spycimierza gdzie w Boże Ciało mieszkańcy tkają dywany kwiatowe. Przy okazji zatrzymaliśmy się w Domaniewicach, Strykowie, przy Zalewie Mrożyczka, a na koniec połaziliśmy po Uniejowie.

Domaniewice to wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim. W tutejszym kościele św. Bartłomieja Apostoła, układany jest co roku dywan z kwiatów. Procesja wychodząca z niego po mszy, zaczyna drogę od przejścia przez dywan kwiatowy. Dywan nie jest tak ogromny jak w Spycimierzu ale w kościele wyglądał zjawiskowo.

Stryków to miasto w województwie łódzkim, zahaczyliśmy o nie w drodze do Spycimierza. Ważnym dla miasta obiektem jest Szkoła Podstawowa Nr1 im. Władysława Jagiełły, którą  zaczęto odbudowywać tuż po wojnie – wiosną 1945 roku. W roku 1948 oddano do użytku parter z pięcioma klasami. Po dwóch latach oddano pierwsze piętro, a 1 stycznia 1951 roku drugie piętro. Dziś szkoła wygląda pięknie, przed szkołą stoi jedyny w Polsce Pomnik Książki.
Mrożyczka to zalew utworzony w 1975 na rozlewiskach rzeki Mrogi, o powierzchni ok. 38 ha. Pięknie zrewitalizowany, ma dużą plażę miejsca do grania w piłkę. Okoliczni mieszkańcy mogą być dumni z tego miejsca.

Spycimierz to wieś w gminie Uniejów niedaleko Łodzi. W tym miejscu mieszkańcy układają, od samego rana, dwu kilometrowy, niezwykły kwiatowy dywan – kliknij szczegóły!

Uniejów to miasto mające charakter turystyczny. Rozkwitło w 2008 roku, kiedy otwarto Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi. Tłumy turystów przyjeżdża aby się odprężyć w ciepłych wodach leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi żelaza. Uniejowski kompleks składa się z trzech obiektów: basenów, gastronomii oraz kasztelu rycerskiego (odbywa się tu wielki turniej rycerski oraz jarmark średniowieczny). W 2012 otwarto nowy obiekt, w którym znajdują się baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej. Od tego też roku Uniejów zyskał miano miejscowości uzdrowiskowej.
Na rynku w Uniejowie znajduje park, a w nim można zrelaksować się przy ujęciu z wodą termalną, w otoczeniu obrazów i pomników. Jest to projekt szlak artystyczny składający się z 34 elementów przestrzennych. Obrazy nawiązywują treścią do historii, elementów krajobrazu, malarstwa, wynalazków, wybitnych postaci oraz elementów ludowych reprezentujących wszystkie 28 krajów Wspólnoty oraz 6 państw spoza Unii, w których leżą miasta partnerskie gminy Uniejów.
Obiad zjedliśmy w Pizzerii Twister Uniejów, bardzo polecamy! – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.