Dywany kwiatowe na Boże Ciało

Katolicy świętowali dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało. Na ulice miast i wsi wyszły procesje wiernych a w niektórych regionach mieszkańcy przed procesją układali dywany kwiatowe. Do układania obrazów wykorzystano naturalne materiały – kwiaty, zioła, liście, nasiona, trociny, gałązki, kamyki a nawet fusy z kawy. Najbardziej popularnymi motywami są te związane z religijnością ale były też napisy, serca oraz inne fantazyjne motywy.
Domaniewice to wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łowickim. W tutejszym kościele, układany jest co roku dywan z kwiatów. Procesja wychodząca z niego po mszy zaczyna drogę od przejścia przez dywan kwiatowy.

Spycimierz to wieś w gminie Uniejów niedaleko Łodzi. W tym miejscu mieszkańcy układają od samego rana dwu kilometrowy, niezwykły kwiatowy dywan. Wszystkie potrzebne materiały pochodzą z ich własnych środków. O godzinie 17 z kościoła wyrusza procesja, która niszczy misternie „utkany” kwiatowy dywan. Mamy mieszane uczucia co do faktu, że procesja idzie środkiem tego dywanu niszcząc wielogodzinną misterną, pracę.

Poprzednia wizyta – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.