Ambasada Japonii

Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii znajduje się w Al. Ujazdowskich przy placu Trzech Krzyży w Warszawie. Aby dostać się do wydziału należy za zgodą ochrony wjechać windą na czwarte piętro i przejść przez duże szklane drzwi do japońskiego świata. W tym miejscu, oprócz biblioteki i czytelni, znajduje się także replika tradycyjnego pokoju w stylu japońskim oraz gabloty z eksponatami prezentującymi kulturę Japonii.

Odbywa się tutaj wiele wykładów, pokazów i prezentacji związanych z różnymi aspektami kultury kraju kwitnącej wiśni. Dzisiaj wysłuchaliśmy wykładu pt.: „Zwierzęta w kulturze Japonii” poprowadzonego przez dr hab. Beatę Kubiak Ho-Chi z Katedry Japonistyki UW. Za punkt wyjścia do rozważań na temat miejsca zwierząt w kulturze japońskiej, posłużyła  literatura współczesna. Wśród autorów znaleźli się znani już w Polsce:
– Endō Shūsaku i jego nieznane eseje o zwierzętach,
– Kawakami Hiromi i jej tłumaczone na polski opowiadania w zbiorze „Nadepnęłam na węża”,
– Tawada Yōko i jej uhonorowana prestiżową nagrodą Akutagawy powieść „Psi narzeczony”.
Dzięki takim pisarzom widać, że popularność motywu zwierząt w japońskiej sztuce jest dość duża. Oprócz literatury motywy zwierzęce można odnaleźć w malarstwie, drzeworytach czy też rzeźbie. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także o magicznym i zodiakalnym znaczeniu wizerunków zwierzęcych. Odkryliśmy symbolikę ukrytą w drzeworytach Hiroshige, słynnych „Kolorowych obrazach zwierząt i roślin” pędzla Itō Jakuchū jak również kotów na drzeworytach Kuniyoshiego. Na koniec zobaczyliśmy królicze głowy w rzeźbach Higashikage Tomohiro.
Przedstawiona  podczas wykładu analiza różnych tekstów pomogła uczestnikom zapoznać się ze stosunkiem Japończyków do zwierząt. Wstęp był bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązywały zapisy: info-cul@wr.mofa.go.jp.

20 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.