Wilno, Troki, Mariampole na Litwie

Było miło i ciepło, z dużą przyjemnością udało nam się zobaczyć wiele pięknych miejsc na Litwie.

➡️Wilno. Stare Miasto w Wilnie, które w 1994 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz 40 kościołów, z których najbardziej okazały, to barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu (1668-1676) zawierający ponad 2000 rzeźb oraz kaplica w Ostrej Bramie (Bramie Miednickiej) ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.


Uczestniczyliśmy w Festiwalu kultury w Wilnie i zjedliśmy różne  przysmaki łącznie z litewskimi serkami.
Odwiedziliśmy też Cmentarz Na Rossie, który jest jedną z czterech polskich nekropolii w Wilnie. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769 r.), Nowa Rossa (1847 r.), Cmentarz Wojskowy (1920 r.), mauzoleum Matka i Serce Syna (1936 r.) Opiekę nad cmentarzem sprawuje Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, który został założony w 1990 roku z inicjatywy i przy wsparciu śp. Jerzego Waldorffa, prezesa Społecznego Komitetu Opieki nad Powązkami.


Zwiedziliśmy też słynną 327 metrową wieżę telewizyjną, w której wypiliśmy pyszną kawę i zjedliśmy lody. Na parterze wieży mieści się małe muzeum poświęcone wydarzeniom ze stycznia 1991.

➡️Troki. Zwiedziliśmy  też Troki miasto na Litwie, w okręgu wileńskim (do 1939 w województwie wileńskim), na Pojezierzu Wileńskim, położone na półwyspie między jeziorami Galwe na północy, Tataryszki na zachodzie, Łuka na wschodzie i Giełusz na południu. Siedziba rejonu trockiego. Ośrodek turystyczny. Miasteczko położone 28 km od Wilna. Były miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego I Rzeczypospolitej. Jedliśmy tam słynne Kibiny – pierogi karaimskie.


W Trokach jest wiele kawiarenek urządzonych w stylu rustykalnym, gdzie można spróbować tradycyjnych dań karaimskich – kibinów. Są to pierożki nadziewane mięsem, które ma być koniecznie siekane. Można kupić kibiny z wieprzowiną, baraniną lub wołowiną, ale te prawdziwie karaimskie muszą być z baraniną lub wołowiną, gdyż wieprzowiny Karaimi nie jedzą. Na potrzeby klientów podają też wersje wegetariańskie!


➡️Mariampol
. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy starym dworcu w Mariampol, mieście w południowej części Litwy, na Suwalszczyźnie nad rzeką Szeszupą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.