Radom

Jest to miasto położone w województwie mazowieckim nad rzeką Mleczną. Na ulicy Żeromskiego ciągnie się spacerowy deptak miejski, przy którym znajdują się ważne dla miasta obiekty, będące częścią szlaku turystycznego Zabytków Radomia m.in.:
– Klasztor Bernardynów z pięknym ogrodem to Zespół klasztorny późnogotycki zespół sakralny zlokalizowany przy dawnym przedmieściu lubelskim, fundowany w 1468 r. jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów klasztornych w Polsce. Wznoszony etapami.
– Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny to neogotycka świątynia, budowana w latach 1894-1911 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. W 1981 r. ustanowiona konkatedrą diecezji sandomierskiej-radomskiej, zaś 25 marca 1992 r. – katedrą diecezji radomskiej.
– Pałac Komisji Województwa Sandomierskiego w Radomiu to klasycystyczny gmach wybudowany w latach 1825 – 1827 według projektu Antonio Corazziego został uzupełniony w okresie II wojny światowej o skrzydło od strony północnej, obecnie siedziba władz miejskich,
– Kościół garnizonowy pw. św. Stanisława Biskupa,
– fontanny przy placu Konstytucji 3 Maja,
– ulica Moniuszki,
– ulica Piłsudskiego.
Na fasadach niektórych kamienic umieszczone są  Atlanty podpierające balkon pierwszego piętra.
W Radomiu podczas naszego pobytu trwały obchody 40 rocznicy robotniczego protestu w 1976 roku – Czerwiec ’76 na które zaproszono najważniejsze osobistości życia publicznego w Polsce. Miasto na tą okazję zostało ozdobione chorągiewkami.

Wracając z wyjazdu w Góry Świętokrzyskie do Warszawy zatrzymaliśmy się w Radomiu. Reszta miejsc zwiedzionych podczas tego wyjazdu – kliknij tu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.