Muzeum Lubelskie na Zamku w Lublinie

Jednym z obowiązkowych punktów do zwiedzenia w Lublinie jest Zamek, w którym znajduje się Muzeum Lubelskie. Na jego terenie znajduje się Kościół Trójcy Świętej nazywany Kaplicą Zamkową. Jest to jeden z najcenniejszych, a przy tym niezmiernie ciekawych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. We wnętrzu tej gotyckiej świątyni z 1418 roku znajdują się malowidła bizantyńsko-ruskie.
W Muzeum Lubelskim mieści się ponad 11 000 eksponatów. Nam udało się zobaczyć te które wystawiono na ekspozycjach stałych: Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego czy Monety i Medale na Ziemiach Polskich X-XX w. oraz czasowych „pisanki, baranki, palmy, wycinanki…” wystawie prezentującej plastykę obrzędową i zdobniczą, związaną z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi.
W jednej z sal widzieliśmy też stół z odciśniętą czarcią łapą – wiążę się z tym legenda o sądzie diabelskim nad pewną wdową.
Na zamkowym dziedzińcu widzieliśmy trzykondygnacyjną Romańską wieżę zamkową, stanowiącą część grodu kasztelańskiego będącą jedną z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.