„Zmiennicy” spotkanie z Ewą Błaszczyk i Mieczysławem Hryniewiczem

Spotkanie z Ewą Błaszczyk i Mieczysławem Hryniewiczem, odtwórcami głównych ról w kultowym serialu Stanisława Barei pt. Zmiennicy odbyło się w Empik w Arkadii na Jana Pawła w Warszawie.
Spotkanie promowało grę planszową „Zmiennicy”, w której gracze mogą wcielać się w rolę serialowych taksówkarzy z filmu (których zagrali obecni dzisiaj Ewa Błaszczyk i Mieczysław Hryniewicz), a przy tej okazji mieliśmy możliwość wysłuchania wspomnień dotyczących samego reżysera Stanisława Barei oraz opowieści o perypetiach na planie, ciekawostkach scenariuszowych, a także o scenach nagrywanych na przykład na warszawskim Ursynowie. Dowiedzieliśmy się, że początkowo rolę Katarzyny Pióreckiej miała grać Jadwiga Jankowska-Cieślak, a o rolę Jacaka Żytkiewicza starał się Krzysztof Stelmaszczyk oraz Cezary Harasimowicz (późniejszy kierowca Kłuska).
Ze względu na swą działalność opozycyjną, reżyser angażował w serialu osoby, przy których czuł się pewnie, dzięki temu mogliśmy oglądać na ekranie m.in. Bronisława Pawlika, Irenę Kwiatkowską, Stanisławę Celińską, Kazimierza Kaczora, Wojciecha Pokorę, Jerzego Przybylskiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Mariana Opanię, Artura Barcisia, Marzenę Trybałę, Krzysztofa Zaleskiego, Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Marka Siudyma, Stefana Friedmanna. Muzykę skomponował jeden z bardów Solidarności Przemysław Gintrowski. Przesłanie, które niesie ten serial bardzo dobrze jest opisane na portalu hatak.pl. Najsmutniejsze jest to, że pomimo upływu wielu lat, sytuacje pokazanych  w krzywym zwierciadle w filmie, paradoksalnie nie uległy zmianie.
Rozmowę ze zmiennikami prowadził pan Michał Sobkowski.

27 listopada 2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.