Hitlerjugend w Gdańsku

Zaskakująca wiadomość, że właśnie w tym miejscu szkolono Hitlerjugend!
12 Dywizja Pancerna SS „Hitlerjugend” to niemiecka jednostka Waffen-SS z okresu II wojny światowej, zwana przez aliantów Dziecięcą Dywizją Hitlera, powstała w czerwcu 1943 roku w Antwerpii. Wpajano młodym chłopcom z Hitlerjugend, że będą walczyć „z bolszewickimi hordami i z zachodnimi siłami popieranymi przez Żydów„. Wojnę tym chłopcom ukazywano jako patriotyczny obowiązek i idealizowano, aby reżim III Rzeszy miał idealne mięso armatnie dla swej machiny wojennej.

Biskupia Górka to stary rejon Gdańska, po którym w ramach spacerów miejskich, oprowadziła nas młodziutka ale posiadająca już fachowe przygotowanie i duży potencjał na dobrego przewodnika – Pani Joanna Lewandowska.


Wycieczka rozpoczęła się przy Zborze poniemieckim na ul. Menonitów 2, potem przeszliśmy nad wyschnięty kanałem Raduni, Aleją Lipową gdzie kiedyś znajdował się cmentarz, a obecnie szkoła podstawowa. Wspinając się w górę, minęliśmy fragmenty wieży kościoła Św. Zbawiciela na ul. Zaroślak 18 i schronisko dla młodzieży im. Pawła Benke, gdzie szkolono Hitlerjugend.


Dotarliśmy też do Reduty Koszarowej, gdzie obecnie mieści się Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Pomieszczenia reduty zostały pięknie odnowione. Wracając ulicą Biskupią, widzieliśmy budynki, w których kiedyś znajdował się rzeźnik, sklep kolonialny, kawiarnia Cafe Bischofshohe, po których pozostały już tylko resztki napisów. To był wartościowy spacer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.