3 marca 2013 r. Litwa – Kowno

W drodze powrotnej z Wilna, w którym byliśmy na słynnych Kaziukach – wpis! zatrzymaliśmy się w Kownie (lit. Kaunas), które jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem na Litwie, leżącym u zbiegu rzek Wilii i Niemna. Do 1918 roku Kowno było miastem granicznym, a współczesne lewobrzeżne dzielnice Aleksota i Poniemoń leżały w Królestwie Polskim. Od 1920 roku Kowno było stolicą Litwy bowiem w okresie XX – lecia międzywojennego Wilno było stolicą Litwy i należało do Polski.
W centralnym punkcie Starego Miasta znajduje się 53 metrowy Ratusz w Kownie pochodzący z XVI wieku, popularnie nazywany przez kownian „białym łabędziem”. W październiku 2003 roku obiekt został wpisany na listę architektonicznego dziedzictwa Litwy. Obecnie znajduje się tu muzeum ceramiki.
Ponadto wśród obiektów, które warto odwiedzić znajdują się:
-Archikadedra św. Piotra i Pawła – największa gotycka świątynia na Litwie, Świątynia zyskała rangę katedry w roku 1895, a w roku 1921 status bazyliki mniejszej.
-Kościół św. Jerzego (bernardyni),
-Ruiny zamku królewskiego w Kownie (XIV-XVI wiek)
-Klasztor jezuitów z lat 1761-68,
-Dom Perkuna (XVI w.) to obecnie siedziba Muzeum Adama Mickiewicza,
-Pałac Massalskiego
-Pałac Godlewskiego
-Kościół św. Gertrudy, gotycki z II poł. XV-XVI w.
-Synagoga budowana w latach 1871-1872 według projektu Justyna Golinewicza. Podczas II wojny światowej została zniszczona przez hitlerowców.
-Dolina Mickiewicza dolina zlokalizowana w obrębie Gaju Dębowego na terenie Kowna. To jedno z ulubionych ulubionych miejsc spacerowych Adama Mickiewicza, w okresie gdy mieszkał w Kownie. Piękno tego rejonu opisał m.in. w poemacie pt. „Grażyna”. Obecnie w Dolinie stoi pomnik z wyrytym fragmentem poematu,  z literami AM i datą 1823 rok.
Podczas tej krótkiej wizyty na starówce w Kownie, dało nam się zwiedzić kilka z ww. obiektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *