Kaziuki w Wilnie

Kaziuki (lit. Kaziuko mugė) to trzydniowy jarmark odpustowy, odbywający się od czterystu lat w dzień świętego Kazimierza w Wilnie – stolicy Litwy. Zapewne jest to bardzo męczący i głośny czas dla mieszkańców Wilna ale przynoszący miastu rozgłos i dochód. Lubimy takie miejsca i klimaty, bo dopiero wtedy można poczuć prawdziwy smak miejsc, które odwiedzamy. Podczas Kaziuków niesamowity wygląd przybrała Aleja Gedymina (główna ulica śródmieścia wileńskiego) ozdobiona nieprzebraną rzeką ludzi. W straganach z jedzeniem próbowaliśmy serów, chleba litewskiego, kibini (pierogów karaimskich), sery, chleby, serki wileńskie. Stragany były zapełnione ozdobami wielkanocnymi – wileńskie palmy oraz inne różności.

Podczas wizyty w Wilnie święta należy odwiedzić w Wilnie kilka ważnych miejsc: Ostra Brama, Kościół św. Teresy, Cerkiew św. Ducha (w której spoczywają święci Jan, Antoniusz i Eustachy), Bramę i klasztor Bazylianów (klasztorze znajdowała się CELA KONRADA), Kościół św. Kazimierza, Kościół św. Anny (najpiękniejszą świątynią gotycką Wilna) oraz podziemia kaplicy Świętego Kazimierza, gdzie pochowany został Aleksander Jagiellończyk i dwie żony Zygmunta Augusta (Barbara Radziwiłłówna i Elżbieta Habsburżanka).

Wycieczka od 1 do 3 marca 2013 r.

To nasza druga wizyta w Wilnie – kliknij!

W drodze powrotnej  zatrzymaliśmy się na krótki spacer uliczkami Kowna – kliknij!

2 thoughts on “Kaziuki w Wilnie

  1. Zdjecia jak zawsze wspaniale, rozne tematycznie oddajace to co się powinno zobaczyc.Chetnie bym sie rowniez wybrala , a jak się nie uda to zamowię pierniczka takie fajne ksztalty(znalazlabym w swoim domku dla nich miejsce)Gratuluję poznania tego miasta.Ja bylam bardzo dawno temu.

    1. Byliśmy w Wilnie dwa razy, latem i zimą. Pragniemy tam jeszcze wrócić.
      Teraz można się dostać za bardzo małe pieniądze, gdyż polskibus.pl uruchomił tam linię. Trzeba jednak upolować wcześniej bilety 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.