Puławy, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Koprzywnica, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Wąchock

Odwiedziliśmy Puławy, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Koprzywnica, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Wąchock. Zarezerwowaliśmy noclegi w Sandomierzu.
Puławy. Park i pałac Czartoryskich, wzniesiony pierwotnie przez Lubomirskich według barokowego projektu Tylmana z Gameren w latach 1676-1679. Dom Gotycki, najciekawszą budowlę znajdująca się w parku to Świątynia Sybilli (d. Świątynia Pamięci), wybudowana w latach 1798-1801 według projektu Aignera na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem.

Sandomierz. Leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”). Zwiedzaliśmy Sandomierz przez kilka dni, a wśród obiektów które widzieliśmy możemy wymienić:
-Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku,
-Bazylikę Katedralną z XIV wieku wzniesiony ok. 1360, ze wspaniale zachowaną polichromią, a Ratusz renesansowy, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce,
-Zamek Kazimierzowski – dawną siedzibę królów i książąt Polski.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lublin diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
-Bramę Opatowską, symbol miasta panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu.
Szliśmy podziemną trasą turystyczna, która prodzadzi  po dawnch składach, magazynach kupców zamieszkujących niegdyś Sandomierz. Od czternastego i piętnastego wieku drążone pod miastem korytarze stawały się znakomitym schronieniem dla mieszkańców przed obcymi wojskami najeżdżającymi Sandomierz. Szliśmy też Wąwozem sandomierskim tj. wąwóz Królowej Jadwigi rozdzielający wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich.

Kazimierz Dolny, a w nim m.in. kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, Góra Trzech Krzyży, Ruiny Zamku. Oczywiście długo spacerowaliśmy po Kazimierzowskim Rynku i bulwarami nad Wisłą – wpis

Koprzywnica – Pocysterski kościół pw. NMP i św. Floriana, zbudowany w pierwszej ćwierci XIII w., zniszczony podczas najazdu tatarskiego w 1241 r., przebudowany w XV w. i XVIII w. – wtedy dodanie późnobarokowej fasady, przebudowa okien i zmiana wyposażenia wnętrza. Od strony dawnego klasztoru czterokolumnowy portal romański z gładkim tympanonem. Wewnątrz kościoła zachowało się wiele detali romańskich: okna, kapitele, bazy, zworniki sklepień, a także sklepienia krzyżowo-żebrowe.

Baranów Sandomierski przeprawa promową dostaliśmy się do Zamku, który jest perłą architektury renesansowej, położony jest w nizinie dolnej Wisły. Pierwotny rycerski dwór obronny należał do rodziny Baranowskich herbu Grzymała. Przewodnikiem po Zamku w Baranowie Sandomierskim był Pan Motyka. Pięknie rzeźbione smoki nad drzwiami w tym późnorenesansowym zamku, ze względu na podobieństwo zwanym Małym Wawelem. Zamek otoczony jest 16 hektarowym obszarem parkowym. Za zamkiem ogród w stylu angielskim, po lewej od głównego wejścia ogród w stylu włoskim i w stylu francuskim.

Opatów – Brama Warszawska. Pozostałości murów miejskich wzniesionych przez kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego z jedyną zachowaną bramą – Warszawską. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem podziemną trasę turystyczną w Opatowie. Łączenie piwnic zostało wymuszone koniecznością wzmocnienia podziemi kamienic. Specyfika lessowych gleb powoduje łatwe ich wymywanie i zapadanie się poszczególnych fragmentów ziemi.
Ostrowiec Świętokrzyski – wracając do domu zrobiliśmy sobie spacer na Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Starachowice – Odwiedziliśmy Muzeum przyrody i techniki w Starachowicach. Wewnątrz znajduje się zespół wielkopiecowy.
Wąchock – Widzieliśmy Opactwo Cystersów i sławny pomnik Sołtysa!

30 kwietnia do 3 maja 2010 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.