Polacy świętują 25 lat od wolnych wyborów

W dniu 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wolne wybory. Minęło od tego czasu 25 lat, więc z tej okazji  odbyły się w Warszawie różne uroczystości. Na pl. Zamkowym w uroczystościach wzięły udział delegacje z innych państw. Oprócz Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy (który przyleciał specjalnie na tą okazję do Warszawy) wzięli w nich udział prezydenci m.in. Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Łotwy, łącznie 50 państw.

Uroczystość odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a gości powitała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przemówienia wygłosili prezydenci Polski i USA. Ponadto wykonano specjalnie napisane na tę okazję dzieło laureata nagrody Grammy Włodzimierza Pawlika. 

Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego wystawiono Urny Wolności, które miały przypominać moment, w którym w Polsce dokonała się historyczna zmiana systemu. Wtedy, 25 lat temu w 1989 r. wrzucając głos do urny wyborczej Polacy zmienili losy kraju, a w konsekwencji także Europy i podzielonego żelazną kurtyną świata.

4 czerwca 2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.