Włochy – Rzym, Watykan, Lido di Ostia

Jesienna podróż do Rzymu, stolicy Włoch położonej nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym, rozpoczęła się na lotnisku Modlin, skąd samolot zabrał nas do portu lotniczego Rzym – Ciampino. Kwatera D&G w Rzymie zarezerwowana przez Booking.com okazała się być dobrym wyborem. Dzięki tygodniowemu biletowi komunikacji miejskiej ATAC, bez problemu dotarliśmy do najważniejszych punktów Rzymu, wśród których znalazły się:
– Watykan czyli najmniejsze pod względem powierzchni i liczby ludności państwo świata. Wśród najważniejszych obiektów zwiedziliśmy renesansowo-barokowy kompleks Bazyliki św. Piotra oraz plac zaprojektowany w 1656 przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony wschodniej wychodzi na przebitą w latach 30. ulicę Via della Conciliazione – wpis!
– W samym mieście oglądaliśmy Koloseum, Łuk Konstantyna Wielkiego, Bazylikę św. Jana na Lateranie, Święte schody w Scali, Bazylikę Matki Bożej Większej (wł. Basilica Papale di Santa Maria Maggiore), Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona z Fontanną Czterech Rzek, Piramidę Cestiusza (monumentalny grobowiec Gajusza Cestiusza Epulona, wzniesiony w 12 p.n.e. w Rzymie, włączony w obręb murów Aureliana), Usta Prawdy (marmurowy medalion przedstawiający oblicze brodatego bóstwa, ma ok 2000 lat, mógł być przykrywą zbiornika na wodę, częścią fontanny lub też służyć jako pokrywa wejścia do starożytnego wodociągu). Byliśmy też w dzielnicy żydowskiej na fantastycznej pizzy – wpis! przy słynnej Wielkiej Synagodze.

Ponadto podziwialiśmy panoramę Rzymu z parku Garibaldiego, gdzie znajduje się Pomnik Garibaldiego. Po drodze znaleźliśmy słynną „Dziurkę od klucza” na wzgórzu Awentyn. Jest to miejsce, gdzie zawsze ustawia się kolejka bo ludzie chcą chociaż na chwilę podejrzeć co dzieje się w miejscu niedostępnym publicznie.
– Campo de’ Fiori to plac, targowisko między kamienicami a także miejsce spalenia na stosie Giordana Bruna,
– Panteon w Rzymie (jedyny obiekt starożytny który jest zachował się do naszych czasów w niezmienionej formie),
– Piazza di Porta Maggiore, Tempio di Ercole Vincitore, Wyspa na Tybrze, Okolice Teatro Marcello,
– Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny w rione Campitelli, znajdujący się u podnóża Kapitolu, zabudowany w XV wieku przez Leone Battisty Albertiego.
– Zamek Świętego Anioła czyli Mauzoleum Hadriana – grobowiec z 139 roku przeznaczony dla cesarza Hadriana jego rodziny oraz następców na prawym brzegu Tybru, w pobliżu Watykanu.
– Circus Maximus, Plac na Kapitolu – Piazza del Campidoglio i pomnik Marka Aureliusza.

Nocą w Rzymie jest pięknie i romantycznie. Wszystkie najważniejsze dla miasta miejsca są podświetlone, dzięki temu wieczorne zwiedzanie nabiera romantycznego klimatu. Ruiny Bazyliki Ulpia na Forum Trajana (rzymskie forum w sąsiedztwie Forum Augusta i Forum Cezara, pomiędzy wzgórzami Kapitol i Kwirynał) oraz Forum Romanum widziane ze wzgórza Kapitolińskiego, Plac Berniniego z fontanną i mosty na rzece Tyber.

Ostatniego dnia pobytu w Rzymie wybraliśmy się na krótką wycieczkę do miejscowości Lido di Ostia nad położonej nad samym morzem – wpis!

Wyjazd od 4 do 8 października 2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.