Wernisaż Iwony Wojewody

Wernisaż wystawy malarstwa Iwony Wojewody odbył się dzisiaj w Okręgowej Izbie Radców Prawnych na Placu Konstytucji 5 w LexGallery w Warszawie. Prace zostały wyeksponowane w pomieszczeniach Izby. Na obrazach uchwycone zostały z fotograficzną jakością, magiczne chwile padającego światła. Ciekawostką jest materiał, z którego pani Iwona wykonuje farby, ale o tym przeczytajcie poniżej. Spotkanie i rozmowy z artystką były dla przybyłych przyjemnością.
Gospodarzem galerii była Pani Krystyna Janicz.

Iwona Wojewoda urodziła się w 1976 roku w Łomży. Ukończyła studia z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w Pracowni Tkaniny Artystycznej, w Pracowni Malarstwa oraz w Pracowni Struktur Wizualnych. Pani Iwona Wojewoda-Jedynak posługuje się tradycyjną techniką tempery żółtkowej.
Z definicji (mpodlesna63.wix.com) wynika, iż „tempera jest farbą, w której jako spoiwo zastosowano żółtko jaja kurzego. Jest to technika stosowana w ikonografii od najdawniejszych czasów, wykazuje się dobrą przyczepnością do gruntu, po wyschnięciu staje się praktycznie wodoodporna. Malując temperą żółtkową można uzyskać piękne, świetliste efekty laserunkowe. Zaliczana jest do dość trudnych technik malarskich ale w ikonie jest naprawdę niezastąpiona”.

Sztuka artystki jest silnie zakorzeniona w malarskiej tradycji, a jej obrazy poprzez perfekcyjny warsztat oraz tajemniczy, oniryczny klimat bardzo silnie oddziałują na odbiorcę. Tematy, które podejmuje – wnętrza, martwe natury – to klasyczne malarskie motywy. Jednak te zwykłe przestrzenie i codzienne przedmioty w obrazach Wojewody-Jedynak nabierają metafizycznego znaczenia. Artystka posługując się światłem i kolorem, nadaje tym motywom wymiar duchowy. Twórczość Iwony Wojewody-Jedynak poprzez swoją warstwę wizualną, jak i silny ładunek emocjonalny, nie pozwala przejść obok niej obojętnie.

4 grudnia 2014 r. Wernisaż malarki Iwony Wojewody-Jedynak w Lex Gallery na Pl. Konstytucji 5 w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.