5 listopada 2017 r. Koncert „Requiem” Gabriela Faurego w wykonaniu 100 osób

Koncert „Requiem” Gabriela Faurego odbył się w kościele Bł. Władysława z  Gielniowa na Ursynowie w Warszawie. Co to jest Requiem? Jest to msza żałobna – kompozycja mszalna wykonywana w Dzień Zaduszny, jak również podczas uroczystości żałobnych. Należy do typu tzw. mszy wotywnych, czyli takich, które były zamawiane przez wiernych w intencji ulżenia cierpienia duszom w czyśćcu. Początkowe słowa Introitu pochodzą z 4 Księgi Ezdrasza: Requiem aeternam dona eis Domine – Wieczny odpoczynek racz im dać Panie. Dzisiaj usłyszeliśmy Requiem op. 48 Gabriela Fauré, należącej do najczęściej wykonywanych i w zasadzie jest najbardziej znanym w naszym kraju dziełem tego francuskiego kompozytora. Utwór został wykonany przez liczący blisko 100 osób zespół pod batutą Jakuba Kaczmarka (kompozytora i dyrygenta młodego pokolenia). W skład zespołu weszli soliści oraz grupy:
– Aleksandra Klimczak –  sopran solo. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC w Warszawie w klasie znakomitej śpiewaczki Anny Radziejewskiej,
– Michał Janicki – baryton solo. Student IV roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr Roberta Gierlacha,
– Orkiestra symfoniczna z udziałem Krzysztofa Łazutka organisty z parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
– Chór ARS CHORI to wielogłosowy zespół kameralny. Działa od 2001 roku z inicjatywy: Macieja Cegielskiego – kompozytora i dyrygenta, wieloletniego chórmistrza profesjonalnych zespołów chóralnych (m.in. Teatru Wielkiego i Filharmonii Narodowej) i Anny Burczyńskiej – sopranistki. W październiku 2004 dyrygentem zespołu Ars Chori został Zbigniew Tupczyński. Obecnie występuje w 29 osobowym składzie – są to głównie amatorzy posiadający wykształcenie muzyczne podstawowe lub średnie.
– Chór Ab Imo Pectore pod dyrekcją Mariusza Latka działa od 2006 roku, wykonuje głównie utwory a cappella różnych epok – od renesansu po muzykę współczesną, sięgając po dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów.
– Ursynowski Chór Iuvenis pod dyrekcją Jakuba Kaczmarka powstał w 2015 r. we współpracy Fundacji Kultury Scenemus oraz Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy. Wykonuje utwory wokalno-instrumentalna: klasyczne oraz rozrywkowe. Na co dzień nad emisją chórzystów czuwa Aleksandra Klimczak. W chórze występuje Basia Muzyka, która jest koordynatorem parkrun Warszawa Ursynów – kliknij!
Ten nostalgiczny koncert za sprawą 100. osobowego składu zespołu, wprowadził wśród odbiorców, niezwykle magiczny klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *