Święto Niepodległości – Bydgoszcz, Ostromecko, Chełmno, Stopka, Koronowo, Inowrocław, Przysiek, Lubostroń

Bydgoszcz. W mieście niezwykle pięknie prezentowały się oświetlone budynki Opery Nova, Ratusza, Biblioteki, Spichrzy nad Brdą, Hotelu „Pod Orłem” a także katedra, Fontanna Potop, Biały Spichlerz, mosty i obiekty na Wyspie Młyńskiej, figury Łuczniczka Nova, Wieży Ciśnień.

Ostromecko. Tu znajduje zespół pałacowo parkowy barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alvenslebenów. 

W skład tego zespołu wchodzą:
– Barokowy pałac (Pałac Stary, niem. Altes Schloss), zbudowany około roku 1730 w stylu saskiego rokoka na wysokiej skarpie nad Wisłą.
– Pałac klasycystyczny (Pałac Nowy, niem. Neues Schloss) zbudowany w 1849 roku

Obejrzeliśmy unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego – kliknij!

-Chełmno to miasto z rynkiem podobnym do Kowna na Litwie – kliknij! 

Ratusz w Chełmie jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiego renesansu a w jego zachodniej elewacji umieszczona jest dawna miara wzorcowa dla całego państwa krzyżackiego tzw. pręt chełmiński.

Koronowo. Przed samym Koronowem znajduje się skansen „Stopka Rożen”. Na terenie lokalu można spotkać dużą ilość przedmiotów charakterystycznych dla regionu Kujaw. Można śmiało powiedzieć, że lokal to takie mini muzeum rzeczy użytecznych. Oferta na stronie skansenu, brzmi naprawdę zachęcająco: „Możliwość konsumpcji w starych drewnianych saniach, w otoczeniu zabytkowych maszyn i urządzeń, w chacie krajeńskiej z XIX w. lub w głównym budynku lokalu z tarasem i mnóstwem staroci sprawia, że Rożen -Skansen STOPKA to miejsce wyjątkowe”.
Koronowo wśród atrakcji turystycznych posiada zespół klasztorny pocysterski, w którym niestety mieści się Zakład Karny. Kościół Św. Andrzeja (powstał w XVI wieku pierwotnie drewniany, zbudowany na przełomie lat 1382-1396, a murowany od 1 599 r. za sprawą starań opata Wawrzyńca) a także Ratusz Miejski wzniesiony w pierwszej połowie XIX w.
Izba Muzealna Ziemi Koronowskiej. W Punkcie Informacji Turystycznej odwiedziliśmy Izbę Muzealną Ziemi Koronowskiej. Gromadzone w niej są eksponaty związane z historią Ziemi Koronowskiej i nie tylko. Oprócz stałej ekspozycji organizowane są wystawy okolicznościowe np. z okazji Święta Wojska Polskiego czy Święta Niepodległości.
Ważną sprawą dla nas było zwiedzenie wiaduktu kolejowego linii Koronowo – Tuchola, kładki pieszo – rowerowej, poprowadzonej przez wiadukt nad Zalewem Koronowski. Zachwyciły nas też mgły na Zalewie Koronowskim.

Inowrocław. Na terenie miasta znajduje się tężnia uzdrowiskowa i pijalnia wód Inowrocławianka (w tym CHATA KUJAWSKA, PALMIARNIA, KAWIARNIA), usytuowane w Parku Solankowym – kliknij!

Przysiek. Dwudniowy festyn „Gęsina na Św. Marcina” a dokładniej Kujawsko – Pomorski Festiwal Gęsiny. Impreza to okazja do poznania niezwykłego, tradycyjnie przyrządzonego mięsa, które rozsławiło Kujawy i Pomorze oraz stało się kulinarnym przebojem narodowego święta niepodległości. Region słynie ze smaku i właściwości odżywczych, gatunków gęsi w Polsce – kliknij!

Lubostroń. Oprócz spaceru po pięknym zespole pałacowo parkowym w Lubostroniu wysłuchaliśmy koncertu nadzwyczajny z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Oranżerii Pałacowej – kliknij!

2014 r.

4 thoughts on “Święto Niepodległości – Bydgoszcz, Ostromecko, Chełmno, Stopka, Koronowo, Inowrocław, Przysiek, Lubostroń

  1. Bardzo dziekuję za wspanialą relacje z wycieczki.Sliczne zdjecia.Czekam na kolejne podroze..w niektorych miastach bylam i podzielam zawarte w blogu wiadomosci. Zyczę kolejnych wspanialych wypraw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.