Inowrocław 2014

Inowrocław posiada status uzdrowiska, bo od wielu lat przyjeżdżają do niego pacjenci sanatoryjni, skierowani w ramach NFZ a także prywatnie. Licznie zgromadzone sanatoria, domy uzdrowiskowe zostały wokół ogromnej tężnia solankowej. Bogate złoża soli kamiennej, wydobywane były w Inowrocławiu  od czasów starożytnych, stąd zyskało ono określenie „miasto na soli”. Jednak od zamknięcia i zalania kopalni „Solino” sól w sposób tradycyjny nie jest już wydobywana.

Na terenie Inowrocławia można zobaczyć kościoły:
– Imienia Najświętszej Maryi Panny,
– Św. Mikołaja,
– Św. Krzyża w Inowrocławiu Świątynia została wybudowana w latach 1861–1863 w stylu neoromańskim,
– Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Inowrocławiu.
Ponadto bezwzględnie należy przespacerować się deptakiem czyli wzdłuż ul. Królowej Jadwigi. Na cześć imienniczki deptaka, ustawiona została rzeźba Świętej Jadwigi Królowej Polski na samym środku Rynku.
Jest też pomnik Jana Kasprowicza i przepiękne Kamienice m.in. w rogu Rynku z zegarem słonecznym oraz przy deptaku. Ponadto w mieście znajduje się pijalnie, gdzie rozlewa się wysoko zmineralizowaną wodę występującą pod nazwą „Inowrocławianka”. Woda ta jest najbardziej słoną sprzedawaną wodą pitną w Polsce. Na terenie budynku znajduje się nieduża palmiarnia i maleńka sala muzealna muzeum z dwoma pomieszczeniami urządzonymi na wzór kujawskiej chaty. Pobyt w pijalni „Inowrocławianka” oraz zwiedzanie wnętrza chaty kujawskiej (mini muzeum) jest bezpłatny.
Ciekawostka! W pijalni znajduje się kawiarnia, przed którą znajduje się niesamowity pomnik tj. na ławeczce pod wodną ścianą symboliczna teściowa.

Miejsce odwiedzone podczas jesiennego weekendu w kujawsko – pomorskim – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *