8 do 12 listopada 2014 r. Bydgoszcz, Ostromecko, Chełmno, Stopka, Koronowo, Inowrocław, Przysiek, Lubostroń.

Z Warszawy do Bydgoszczy przyjechaliśmy autokarem PolskiBus, a na miejscu kupiliśmy sobie 5 dniowe bilety na bydgoską komunikację miejską. Zaplanowaliśmy zwiedzenie kilku miejsc, jednak z uwagi na to, że w listopadzie szybko robi się ciemno, zwiedzenie po 16 było bardzo problematyczne. Z pomocą Iwonki, mobilnej bydgoszczanki, udało nam się zobaczyć dużo ciekawych miejsc. Swoją drogą Bydgoszcz niezmiernie pieknie wyglada w ciemnościach. Podświetlone budynki Opery Nova, Ratusza, Biblioteki, Spichrzy nad Brdą, Hotelu „Pod Orłem”, a także katedra, Fontanna Potop, Biały Spichlerz, mosty i obiekty na Wyspie Młyńskiej, figury Łuczniczka Nova, Wieży Ciśnień, wyglądały po prostu magicznie.

Pojechaliśmy też poza Bydgoszczą:
– Ostromecko zespół pałacowo parkowy barokowym i neoklasycystycznym – rodów Mostowskich i Alvenslebenów. Obejrzeliśmy w nim unikatowa kolekcję fortepianów im. Andrzeja Szwalbego.

– Chełmno to miasto z rynkiem podobnym do Kowna na Litwie. Ratusz w Chełmie jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiego renesansu, a w jego zachodniej elewacji umieszczona jest dawna miara wzorcowa dla całego państwa krzyżackiego tzw. pręt chełmiński.
– Przed Koronowem znajduje się skansen „Stopka Rożen”. Na terenie lokalu można spotkać dużą  ilość przedmiotów charakterystycznych dla regionu Kujaw.
– Koronowo wśród atrakcji turystycznych posiada zespół klasztorny pocysterski, w którym niestety mieści się Zakład Karny. Kościół Św. Andrzeja (powstał w XVI wieku pierwotnie drewniany, zbudowany na przełomie lat 1382-1396, a murowany od 1599 r. za sprawą starań opata Wawrzyńca), a także ratusz miejski wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. z którego niosło się nawoływanie do uczestnictwa w niepodległościowym święcie. W Punkcie Informacji Turystycznej zwiedziliśmy też Izbę Pamięci. Ważną sprawą dla nas było zwiedzenie wiaduktu kolejowego linii Koronowo – Tuchola, kładki pieszo – rowerowej, poprowadzonej przez wiadukt nad Zalewem Koronowski. Zachwyciły nas też mgły na Zalewie Koronowskim.

– Inowrocław. Na terenie miasta znajduje się tężnia uzdrowiskowa i pijalnia wód Inowrocławianka (w tym CHATA KUJAWSKA, PALMIARNIA, KAWIARNIA), usytuowane w Parku Solankowym, z uroczą ekipą obsługującą.

– Przysiek. Dwudniowy festyn „Gęsina na Św. Marcina„, a dokładniej Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny.
– Lubostroń. W Pałacu w Lubostroniu oprócz spaceru po pięknym zespole pałacowo parkowym wysłuchaliśmy koncertu nadzwyczajny z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Oranżerii Pałacowej.

4 thoughts on “8 do 12 listopada 2014 r. Bydgoszcz, Ostromecko, Chełmno, Stopka, Koronowo, Inowrocław, Przysiek, Lubostroń.”

  1. Bardzo dziekuję za wspanialą relacje z wycieczki.Sliczne zdjecia.Czekam na kolejne podroze..w niektorych miastach bylam i podzielam zawarte w blogu wiadomosci. Zyczę kolejnych wspanialych wypraw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *