Dąb Bartek, Dąb Bolesław, Dąb Mieszko i Dąb Hetman, Szlak Dębów Królewskich w Polsce

18 czerwca 2017 r. Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich w Puszczy Białowieskiej to ścieżka edukacyjna o długości około 500 m. Powstała już w 1978 roku, ale dopiero w roku 2008 wypiękniała. Ponadto przystosowano ją dla osób niepełnosprawnych, wózków dla dzieci oraz wzbogacono o tablice informacyjne o każdym z dębów. Dęby noszą imiona Trojden, Giedymin, Witold, Leszek Biały, Kazimierz Wielki, Bona Sforza, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Helena, Aleksander Jagiellończyk, Stefan Batory, Władysław IV, August II Sas, Maria Józefa, Zygmunt August, Jan Kazimierz, August III Sas, Stanisław August, Olgierd i Kiejstut, Barbara Radziwiłłówna. Do Szlaku dębów królewskich można dojechać od strony Białowieży drogą na Budy (odległość 6 km). 


11 lipca 2015 r. Dąb Hetman
rośnie w Parku w Powsinie, na terenie Lasku Kabackiego w Warszawie. Dąb Hetman to dąb szypułkowy, który ma ok. 260 lat, ma 31 m wysokości i znajduje się terenie Parku Kultury w Powsinie. Umiejscowiony jest obok pawilonu rekreacyjno-sportowego i kortów od strony ul. Maślaków w Powsinie.

9 marca 2014 r. Dąb Mieszko rośnie na Natolinie w Warszawie.
Dąb Mieszko znajduje się na ulicy Nowoursynowskiej przy Pałacu w Natolinie na Ursynowie w Warszawie. Jest to dąb szypułkowy, jedno z najstarszych drzew w Polsce. Jego wiek ocenia się na 600 do 1000 lat. Dąb Mieszko rośnie na zacienionej drzewami ulicy Nowoursynowskiej, która rozciąga się wzdłuż ogrodzenia parku natolińskiego.

 

Dąb Bolesław
Dąb Bolesław

12 lipca 2007 r. Dąb Bolesław – pomnikowy dąb, rosnący w pobliżu miejscowości Bagicz, w gminie Ustronie Morskie, ok. 15 km na południowy na wschód od Kołobrzegu. Jego wiek to prawdopodobnie ok. 400 lat, a wg. innych źródeł nawet 800 lat – tak odnotowano w zapiskach wykonanych przez Dyrekcję Lasów Państwowych. W jego pobliżu rośnie Dąb Warcisław.

 

 

 

 

 

Dąb Bartek - świętokrzyskie 2006
Dąb Bartek – świętokrzyskie 2006

24 września 2006 r. Dąb Bartek w świętokrzyskim
Dąb Bartek to jeden z najstarszych w Polsce dębów. Od 1954 roku jest chroniony prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków (nadleśnictwo Zagnańsk).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *