Jako pierwszy był Wałbrzych a potem kolejno Kłodzko, Jedlina Zdrój, Szczawnica Zdrój, Świdnica oraz Wrocławiu.
Wałbrzych. Miasto zamieszkane przez ponad 100 tyś osób, położone w województwie dolnośląskim nad Pełcznicą. Kiedyś było głównym ośrodkiem przemysłowym głównie na znajdujące się w tym rejonie kopalnie a teraz jest ośrodkiem akademickim i naukowym Polskiej Akademii Nauk. Jego rewitalizacja i rozwój powoduje, że staje się też prężnym ośrodkiem turystycznym. Wpływa no to wiele inwestycji np. wałbrzych Stara Kopalnia została zamieniona w Centrum Nauki i Sztuki, ponadto władze miasta przykładają duże znaczenie do dbania o zieleń, czyli 7 parków miejskich, w tym największy Książański Park Krajobrazowy a także Palmiarnię. Odnowiony wygląd Ryneku i Magistratu, też działają niezwykle magnetycznie. Ponadto warto przyjechać i zobaczyć Zamek w Książu z otaczającym go parkiem – kliknij szczegóły!
Kłodzko. Miasto zamieszkane przez ok. 28 tyś mieszkańców. Oprócz słynnej Twierdzy Kłodzkiej znajduje się w nim kilka innych, równie ciekawych miejsc. Podziemna Trasa Turystyczna, wytyczona w południowo – wschodniej części twierdzy pod ziemią a częściowo nad nią. Trasa została udostępniona na początku lat 70. XX wieku. Historyczna Starówka w Kłodzku z częściowo zachowanymi miejskimi murami obronnymi wraz ze średniowiecznym mostem i wyspą Piasek. UlicaWita Stwosza i most na młynówce z XIV wieku. Na wycieczkę do Kłodzka w jedną stronę pojechaliśmy PKSem a wróciliśmy malowniczą linią PKP – luksusowym szynobusem. Pociąg uruchomiony dzięki modernizacji 17 km odcinka linii kolejowej.
Łomnica. Będąc w okolicy Wałbrzycha należy bezwzględnie odnaleźć gminę Głuszyca, gdzie znajduje się Łowisko Pstrągów Złota Woda. Można w nium przeżyć ciekawą kulinarną przygodę. W tym miejscu płyną strumienie wody a w nich pływają pstrągi. Jeśli klienci mają ochotę samodzielnie złowić rybę na obiad, to mają taką możliwość. Na terenie restauracji właściciel przygotował ławki z zadaszeniem, miejsca gdzie klienci nie tylko mogą zjeść ale fantastycznie się zrelaksować. W oczekiwaniu na przyrządzenie pstrąga, klienci mogą obejrzeć ciekawą kolekcję sprzętów domowych – kliknij szczegóły.
Walim. Wieś położona u podnóża Gór Sowich. Pierwotnie Walim nosił nazwę Waltersdorf (wieś Waltera) a póżniej po wyludnieniu nazywała się pusta wieś Waltera czyli Wüstewaltersdorf. Obecnie nosi nazwę Walim. Na tych terenach znajdują się Sztolnie Walimskie. W czasie II wojny światowej m.in. w okolicach Walimia hitlerowcy postanowili wybudować system podziemnych korytarzy, być może miały to być fabryki zbrojeniowe w celu ustrzenia się przed ewentualnymi nalotami aliantów. Celem prowadzonych na dużą skalę prac górniczych i budowlanych (kosztem więźniów) było wykonanie połączonego ze sobą systemu obiektów – kompleksów składających się z części podziemnej i nadziemnej.
Rzeczka to wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim. Pomiędzy Rzeczką a Walimiem w zboczach góry Ostra, znajduje się również jeden z 7 kompleksów sztolni wybudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej w ramach programu Olbrzym (niem. Riese). To wyrobisko korytarzowe było drążone przez więźniów, poziomo lub pod niewielkim wzniosem w głąb góry. O
d jakiegoś czasu Kompleks “RIESE” jest udostępniony do zwiedzania turystom.
Adršpach w Czechach. Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály lub Adršpašsko-teplické skály) to magiczny kamienny labirynt, utworzony siłami natury. Rezerwat stanowi część Gór Stołowych. Na terenie rezerwatu spotykamy uformowane z kamieni skalne rzeźby: Skalna Brama (jest tu tablica upamiętniającą pobyt Johanna Wolfganga Goethego w 1790 roku), Skalna Narzeczona, Sfinks, Niedź Polarny i Pies. Jednak największe wrażenie zrobiła na nas Świątynia, Skalna Kaplica oraz Wielki i Mały Plac Świątynny- kliknij szczegóły!
Drugą część urlopu spędziliśmy we Wrocławiu, po którym przemieszczaliśmy głównie na miejskim rowerze WRM używając warszawskiej karty, zwiedziliśmy wiele pięknych i magicznych miejsc – wpis!