W wakacyjnej podróży z Polski naszym pierwszym przystankiem był Mikolov.
Małe miasteczko znajdujące się terenie Czech, kilka kilometrów od granicy z Austrią świętowało Dni Burčák. Jest to napój winny powstały podczas produkcji wina, który nadaje się do spożycia już kilka dni po rozpoczęciu fermentacji moszczu. Zawartość alkoholu w burczaku wynosi 4–10%. Czeska ustawa winiarska określa, że pod nazwą burczak można sprzedawać produkt wyłącznie z tegorocznych winogron i tylko w okresie od 1 sierpnia do 30 listopada właściwego roku kalendarzowego.
Mikulov znany był od XII w. jako osada targowa przy szlaku z Moraw do Wiednia, a w 1410 roku uzyskał prawa miejskie. Jest ośrodkiem turystycznym przy granicy z Austrią oraz ważnym centrum winiarstwa (wytwarzane jest w nim lokalne wino Svatý Urban).
W mieście zachowane są cenne zabytki:
– Zamek w Mikulovie był pierwotnie romańską warownią z XI-XII w., a w obecnej postaci został wzniesiony po pożarze w 1719 r., barokowy, następnie odnowiony po poważnych zniszczeniach z 1945 r. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum regionalnego.
– Kościół św. Anny, częściowo zniszczony po pożarze w 1784 r. (projekt najwybitniejszego architekta austriackiego baroku – J. B. Fischera von Erlach) powstał jako miejsce pochówku członków książęcego rodu Dietrichsteinów (zachowanych 45 trumien).
– Kościół św. Wacława, który pochodzi z XVI-XVII w.
– Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela (XVII-XVIII w.) tu można oglądać można obrazy wybitnego malarza wiedeńskiego – Franza Antona Maulbertscha.
– Na rynku kamienica Pod Rycerzami zdobiona renesansowymi dekoracjami sgraffitowymi oraz barokowa Kolumna Świętej Trójcy z 1724 r. (projekt I. Langerlachlera).
Na Świętym Pagórku (Svatý kopeček) na południe od centrum miasta znajduje się zespół czterech XVII-XVIII-wiecznych kaplic.
– Synagoga i największy cmentarz żydowski na Morawach.
W pobliżu miasta znajdują się wpisane na listę UNESCO obiekty dawnych dóbr książąt Liechtensteinów obejmujące m.in. zamki w Lednicach i Valticach.