Hale Gwardii i Mirowska w Warszawie

Hala Gwardii i hala Mirowska znajdują w alejach Jana Pawła w Warszawie.

Dwie hale, każda o wymiarach 95,4/42,8 metrów, wybudowano w latach 1899–1902, projektantami byli: Bolesław Milkowski (konstrukcja), Ludwik Panczakiewicz (elewacje), Apoloniusz Nieniewski, Władysław Kozłowski, wykorzystali wcześniejsze założenia Stefana Szyllera. 

W 1944 r. w wyniku działań wojennych, podczas Powstania Warszawskiego hale zostały zniszczone. Odbudowano je w 1948 r. z przeznaczeniem:
-Hali Mirowskiej na tymczasową zajezdnię, a od 1962 r. jako galerię handlową,
-Hali Gwardii po odbudowie w 1953 na Milicyjny Klub Sportowy „Gwardia”. W 1953 odbyły się tu X Mistrzostwa Europy w Boksie, a po 1989 r. mieścił się mały klub sportowy, jednak przede wszystkim sklep MarcPol.

W 2017 roku hala Gwardii przeszła gruntowną rewitalizację i 29 września 2017 r. uruchomiono targ z żywnością oraz mnóstwo punktów gastronomicznych.

W odnowionej hali znalazło się też miejsce dla Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma. Związane jest to z tym, że drużyna „Papy” Stamma zdobyła tu podczas różnych zawodów 9 medali w tym aż 5 złotych. W gronie jego licznych wychowanków byli m.in. Zygmunt Chychła, Leszek Drogosz, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej, Kazimierz Paździor, Zbigniew Pietrzykowski, Jan Szczepański i wielu innych.
Inicjatorem powstania muzeum była fundacja, której szefuje prawnuczka pana Feliksa, Paula Stamm, dzięki czemu duch boksu został w Hali Gwardii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.