Kujawsko-pomorska wycieczka niepodległościowa

Niepodległościowa rundka po Polsce objęła: Płock, Bydgoszcz, Przysiek (festiwal gęsiny), Toruń, Inowrocław, Ciechocinek, Łódź, aby bezpiecznie zatoczyć kółeczko w naszej Warszawie.

➡️ Płock był odświętnie ubrany w kolorach biało-czerwonych gdyż odwiedziliśmy go 11 listopada.
Tu w Płocku znajduje się największy port rzeczny w Polsce. Port płocki znajdujący się na lewym brzegu Wisły, zajmuje około 43,5 ha, z czego na powierzchnię wodną przypada około 12 ha. Ponoć przed Płockiem można zaobserwować zwiększoną aktywność żaglówek, kajaków i innych jednostek pływających, ponieważ Wisła w tym miejscu, jest bardzo szeroka.

➡️ Bydgoszcz. Uczestniczyliśmy w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, w którym wystąpiło ponad 250 wykonawców, w tym ponad 100 dzieci i młodzieży. Nad wszystkim czuwała Elżbieta Kornaszewska-Rogacka, prezes Stowarzyszenia i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, która była także reżyserem tego koncertu. Poza licznymi członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, gościnnie wystąpili Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, Mała Formacja Chóralna, Dziecięca Grupa Wokalna Concentus oraz grupy rekonstrukcyjne.
Miasto nocą prezentowało się pięknie. Noclegi zarezerwowaliśmy w apartamencie na Gimnazjalnej.
Bydgoszcz szczegółowo opisana- kliknij!

➡️ Przysiek. Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny – kliknij!

➡️ Toruń. Udało nam się w końcu zobaczyć słynną posiadłość ojca Tadeusza Rydzyka. Kościół pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Sanktuarium jest elementem Centrum Polonia in Tertio Millennio o powierzchni 22 ha – kliknij!
Ponadto pospacerowaliśmy po toruńskiej Starówce oraz Twierdzy Toruńskiej, która okazała się najwyższej klasy zabytkiem militarnym, jednym z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce, wybudowanym przez Prusaków pod koniec XIX wieku – do obrony granicy wschodniej Prus.

➡️ Inowrocław to miasto rozpusty i szaleństwa kuracjuszy. Na terenie Parku Solankowego, w Pijalni Zdrojowej odnaleźliśmy Ławeczkę Teściowej, która przedstawia zgrabną i uśmiechniętą starszą panią z małym pieskiem na kolanach. Dokładny opis kliknij.
➡️ Ciechocinek (tężnie, park zdrojowy). Odwiedziliśmy uzdrowisko w Ciechocinku i pooddychaliśmy czystym powietrzem. W tym 19 hektarowym Parku Zdrojowym, utworzonym w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego w modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora uzdrowiono wielu ludzi- co można zauważyć na dancingach i wieczorkach tanecznych 😉

➡️ Włocławek będzie kojarzył nam się zawsze z ketchupem i piękną ale mroczną bazyliką. Skąd wzięła się nazwa miasta Włocławek? Nazwa miasta wywodzi się od imienia męskiego Władysław i jego polskiej odmiany Włodzisław.
Kościół. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku, która jest budowlą gotycką wznoszoną od 1340 r., konsekrowaną w 1411 r., a której budowę kontynuowano do 1526, a w latach 1883–1901 wymieniano detale i podwyższono obie wieże. 
Pałac Bursztynowy. Pałac Bursztynowy we Włocławku to kompleks hotelowy, restauracyjny, konferencyjny i rekreacyjny. Na fasadzie Pałacu Bursztynowego we Włocławku widnieje napis „W hołdzie mojej i wszystkim mamom”. Został wybudowany z inicjatywy przedsiębiorcy i samorządowca Krzysztofa Grządziela, której obecnie właścicielem jest Fundacja „Samotna Mama”. Ciekawa historia.


➡️ Łódź. Zwiedziliśmy w drodze powrotnej dwa miejsca ruchliwą ulicę Piotrkowską oraz Manufakturę.

Ulica Piotrowska to reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km, na której mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Znaleźliśmy też niezwykłe Stare Kino to hotel w centrum Łodzi zrobiony z pasją i filmową duszą. W nim znajdują się oryginalne apartamenty, restauracja i sala konferencyjna. 

Manufaktura to miejsce tętniące życiem i dobrą energią. Obiekt pełni funkcje centrum rozrywki, kultury i sztuki – jest wizytówką Łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.