Mazury zimą – Pułtusk, Myszyniec, Mrągowo, Ryn, Giżycko, Węgorzewo, Bunkry Mamerki, Kętrzyn, Święta Lipka, Biskupiec, Olsztyn, Ostróda

Wybraliśmy się na zimowy wypad szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Szlak ten zasadniczo biegnie w kierunku północnym poprzez jeziora Nidzkie, Bełdany, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Szymon, Jagodne, Boczne, Niegocin, Kisajno, Dargin, Kirsajty i Mamry i kończy się na kanale w Węgorzewie. Na naszej drodze stanęły:
➡️Pułtusk. Zrobiliśmy zakupy spożywcze w firmowym sklepie Lenarcik – pyszne wędliny i wędzony ser, dokładnie tak, jak to robią prawdziwi żeglarze zmierzający do portu „Pod dębem” w Ruciane Nida.
➡️Myszyniec. Odwiedziliśmy neogotycką świątynię wybudowaną w latach 1909-1922, obecnie jest to Bazylika Mniejsza. Msza odbywała się w ciemności bez bez świateł, ponoć ze względu na oszczędzanie prądu.
➡️Mrągowo to miasto, w którym wynajęliśmy kwaterę. Choć Mrągowo nie leży bezpośrednio na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, z jeziorami związane jest od zawsze. Leży nad najsłynniejszym z nich – jeziorem Czos, nad którym regularnie odbywają się koncerty i festiwale muzyki country w czasie Pikniku Country.

➡️Ryn słynie głównie z odrestaurowanego zamku krzyżackiego. Przede wszystkim jednak, w Rynie znajduje się malowniczo położony port. Tuż obok portu jest tawerna Bocianie Gniazdo.
➡️Giżycko to żeglarska stolicy Polski. Miasto jest ważnym portem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i może poszczycić się zdobyciem tytułu żeglarskiej stolicy Polski. Najbardziej znane atrakcje Giżycka to XIX-wieczna twierdza Boyen oraz neogotycka wieża ciśnień na szczycie, której utworzono taras widokowy, no i oczywiście słynny most obrotowy. Most obrotowy – ręczny- w Giżycku
Most obrotowy znajduje się nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku. To budowa 2. połowy XIX wieku w Giżycku. Został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko – mazurskiego.
Jest to jeden z trzech mostów drogowych przez Kanał Łuczański w mieście.

➡️Węgorzewo. Tawerna Keja to jedno z najbardziej kultowych miejsc na żeglarskiej mapie Mazur. Tu spotkają się załogi innych jachtów, pokrzepić ciało żeglarską strawą i napitkiem oraz posłuchać dobrych koncertów szantowych. Keja potocznie, to żeglarskie oraz motorowodniackie określenie niewielkiego nabrzeża lub pomostu w przystani lub niewielkim porcie. Miejsce do cumowania niewielkich pływających jednostek turystycznych, lub sportowych.
➡️Jezioro Mamry, a tam spotkaliśmy łosia, który ewidentnie chciał z nami pogadać z nami.

➡️Bunkry Mamerki. Zwiedziliśmy muzeum II wojny światowej, gdzie znajduje się 38-metrowa wieża widokowa, mapa 30 bunkrów, ponadto replikę okrętu podwodnego – 25 m długości, do którego wchodzi cała wycieczka i weszliśmy do repliki Bursztynowej Komnaty.
W 2000 roku Niemcy zwrócili Rosji fragmenty Bursztynowej Komnaty. Z oryginalnego wystroju, wartego 500 milionów dolarów, zostały tylko komoda i mozaika. Los pozostałych elementów jubilerskiego arcydzieła pozostaje do dziś nieznany. Historia tego niezwykłego skarbu sięga roku 1701.
➡️Kętrzyn. Trzeba było coś zjeść w podróży, więc padło na Kętrzyn, a w nim kebab z frytkami i sałatką.
➡️Święta Lipka to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

➡️Biskupiec. Dotarliśmy do rynku w Biskupcu, była piękna pogoda, która umożliwiła nam zrobienie malowniczych zdjęć. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela prezentował się dumnie. Biskupiec słynie z pięknej okolicy, w której krajobrazie dominują jeziora. Na terenie gminy znajduje się aż 14 jezior o powierzchni powyżej 4 hektarów. Każde z nich otoczone jest pięknymi lasami. Jest to zatem miejsce stworzone dla fanów aktywności fizycznej na łonie natury.
➡️ Olsztyn. Co warto zobaczyć w mieście? Na pewno Stare Miasto. Zamek Kapituły Warmińskiej z tablicą astronomiczną Kopernika. Wysoką Bramę, Nowy Ratusz, Bazylika Konkatedralna. Park Podzamcze i most oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Olsztyn był w przedwakacyjnym remoncie – kliknij.
➡️ Ostróda. Do 2010 roku znajdował się tu Ośrodek Szkolenia Kierowców. Był jednostką o olbrzymich tradycjach od lat szkolący kadrę dla Wojska Polskiego. Była to jednostka ściśle powiązaną ze społecznością Ostródy, wpływająca na rozwój gospodarczy funkcjonowania miasta.
Obecnie w centrum znajduje się pięknie zrewitalizowane nadbrzeże i molo nad Jezioro Drwęckim, z deptakiem i rozwiniętą infrastrukturą. W Ostródzie odbywa się Ostróda Reggae Festival – największy festiwal muzyki reggae w Polsce.

Każdy wyjazd ma swój początek i swój koniec – marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.