Z roku na rok w Polsce jest coraz mniej śniegu. Narciarze dosłownie szukają stoków, które pokrywa śnieg i można na nich pojeździć. W naszym przypadku, można powiedzieć, że staliśmy się podróżnikami narciarskimi. Podczas tego zimowego wyjazdu zwiedziliśmy ośrodki m.in. w Białce Tatrzańskiej, Jurgowie i Małym Cichem. Turystyka narciarska objęła miejscowości:
➡️ Białka Tatrzańska. Kotelnica Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej – kompleks tras narciarskich położony w Białce Tatrzańskiej w gminie Bukowina Tatrzańska na wschodnich zboczach Kotelnicy (918 m n.p.m.), północnych i południowych zboczach Jankulakowskiego Wierchu (934 m n.p.m.) i na północnym zboczu Wysokiego Wierchu (899 m n.p.m.).
➡️ Jurgów. JurgówSKI to stacja narciarska, która oferuje narciarzom 7 tras, łącznie 4,5 km tras, zróżnicowanych pod względem trudności, nachylenia oraz długości. Położenie ośrodka znajduje się przy głównej drodze, 2,5 km na południe od centrum wsi Jurgów, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, 500 m od granicy ze Słowacją. Stoki narciarskie są położone na północno – zachodnich zboczach Górków Wierch (1045 m n.p.m.).
➡️ Czarna Góra. Nazwa wsi pochodzi od wyglądu góry, którą porasta gęsty las świerkowy, która oddziela wioskę od koryta rzeki Białki. Najwyższym szczytem jest Litwinka (903 m. n.p.m.). Od 2000 roku na górze stoi Krzyż Milenijny (na wzór Krzyża wzniesionego przed stu laty na Giewoncie), dla uczczenia II Tysiąclecia Chrześcijaństwa na wierzchołku góry. Odległość do Zakopanego to 17 km.
➡️ Stacja Narciarska Koziniec w Czarnej Górze ulokowana jest obok Białki Tatrzańskiej i Bukowiny Tatrzańskiej. Na górze zamontowano dwa wyciągi orczykowe o długości 250 metrów, 350 metrów oraz wyciąg zaczepowy o długości 120 metrów.
➡️ Stacja narciarska GrapaSki w Czarnej Górze to jeden z najnowocześniejszych kompleksów tego typu na Podhalu. Trasa narciarska utworzona jest na zboczu Litwinki. W ośrodku znajduje się 4.osobowa wyprzęgana kolej krzesełkowa o długości 1000m różnicy. Oprócz tego są dwa wyciągi orczykowe oraz wyciąg taśmowy.
➡️ Małe Ciche to podhalańska wieś położona w gminie Poronin. Znajduje się w niej Stacja Narciarska Małe Ciche, dzięki której żyje cała wieś. Z roku na rok, ośrodek prężnie się rozwija a przy okazji baza noclegowa. Jedyny problem to brak śniegu.
Najwięcej śniegu znaleźliśmy po stronie słowackiej:
➡️ Tatrzańska Łomnica. Ośrodek Tatrzańska Łomnica to legendarna narciarska miejscowość, położona u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji. Kolej linowa na Łomnicę, startuje z dolnej stacji w Tatrzańskiej Łomnicy, i kończy swój bieg na szczycie 2634 m n.p.m. Tatrzańska Łomnica należy do najbardziej znanych ośrodków, jest tu duża ilość wyciągów i tras o różnych poziomach trudności.
Grzbietami pobliskiej Magury Spiskiej i Doliną Mąkową (Monkova dolina) prowadzą trasy biegowe o łącznej długości 30 km.
➡️ Strednica. Żdiar Strednica jest to niewielka miejscowość narciarska położona niecałe 10 km od przejścia granicznego w Łysej Polanie i niecałe 20 km od terenów narciarskich Tatrzańskiej Łomnicy. Ten słowacki region narciarski położony pomiędzy Magurą Spiską (słow. Spišská Magura) i Tatrami Bielskimi.
➡️ Zdźiar leży u podnóża Tatr Bielskich i Magury Spiskiej na słowackim Spiszu. Tu znajdują się ośrodki sportowe Strachan oraz Ski Bachledovan. W ośrodku panują świetne warunki do uprawiania narciarstwa. Trasy są zróżnicowane. Ponadto wioska znana z pięknej architektury. W rejnie dobrze rozwinięte jest narciarstwo biegowe. Grzbietami pobliskiej Magury Spiskiej i Doliną Mąkową (Monkova dolina) prowadzą trasy biegowe o łącznej długości 30 km.
Na koniec pobytu po czeskiej stronie, kupiliśmy zapas Kozeli, Bażanta oraz czekolad studenckich. Kozel to piwo typu lager pochodzące z Velké Popovice w Czechach, produkowane w różnych jasnych i ciemnych odmianach, na etykiecie widoczny jest kozioł niosący kufel napełniony pieniącym się piwem. Zlatý Bažant (Złoty Bażant) to marka słowackiego piwa warzonego w browarze w Hurbanovie wykupiona w 1995 roku, przez koncern Heinekena. Czekoladę Studencka, zaczęto produkować w 1975 r. W jednym kawałku znajdują się unikalne mieszanki orzeszków ziemnych, rodzynek i galaretek oraz innych dodatków np. suszone wiśnie, gruszki, jeżyny zatopione w pysznych czekoladach (mlecznych lub gorzkich).
➡️ Zakopane. Sylwester i Nowy ROK pod gołym niebem na Krupówkach w Zakopanem. Od dawna chcieliśmy to zrobić, nie żałujemy ale możemy śmiało powiedzieć, że było OKROPNIE i ogromnie się rozczarowaliśmy. Cóż to było za koszmarne przeżycie!? Istna wojna petardy, huk, śmierdzący dym nagromadzony między szeregiem domów po obu stronach Krupówek. Pijani ludzie rzucający butelkami i wchodzącymi na wielką choinkę ustawianą przy mostku na Krupówkach. Dopiero po zobaczeniu tego wszystkiego, zrozumieliśmy dlaczego wystawy sklepowe zostały szczelnie zabezpieczone płytami. Nigdy więcej takiego Sylwestra w Zakopanem!
25 grudnia 2012 r. do 01 stycznia 2013 r.