Paryż

Wracam do Paryża. Tym razem na długie dwa tygodnie. Dzięki moim przyjaciołom wakacje w okresie pandemii spędziłam w Paryżu. Nasz samolot wystartował zgodnie z rozkładem, jednak nie pewności czy powrót dojdzie do skutku, gdyż z uwagi na pandemię COVID-19, miało zostać wprowadzone rozporządzenie zakazujące ruchu lotniczego min. pomiędzy Polską a Francją. Udało nam się jednak wrócić szczęśliwie, a wspomniane rozporządzenie zaczęło działać od 16 września 2020 r.
Szczegóły wakacji – kliknij!

Podczas objazdowych wakacji 2009, nareszcie udało nam się zobaczyć stolicę Francji – Paryż.
Zamieszkuje w nim ponad 2 mln osób. Historyczne centrum Paryża stanowi wyspa Île de la Cité na Sekwanie, na której położona jest m.in. gotycka katedra z XIV wieku Notre-Dame de Paris (znana z „Dzwonika z Notre-Dame”), był to jeden z najważniejszych punktów naszego zwiedzania!
Niestety pech chciał, że drzwi karedry zamykali o 18 i nie udało nam się wejść do środka.

Ponadto zobaczyliśmy:
– Wieżę Eiffla, jest to metalowa wieża o wysokości 324 m, spostrzegana jako symbol Paryża i Francji, zbudowana z okazji Wystawy Światowej z 1889 r.
-Pole Marsowe to rozległy park, znajdujący się w Paryżu między wieżą Eiffla na północnym zachodzie i École militaire na południowym wschodzie.
-Place de la Concorde (plac Zgody) – obszerny plac w centrum Paryża między Polami Elizejskimi, a Ogrodami Tuilerie. W centralnej części placu znajduje się egipski 23 metrowy obelisk, a także dwie duże ozdobione rzeźbami z brązu fontanny: Fontanna Rzek i Fontanna Mórz pochodzące z okresu przebudowy placu w latach 30. XIX wieku.
-Łuk Triumfalny jest to monumentalny klasycystyczny pomnik w kształcie łuku, upamiętniający francuskie zwycięstwa w wojnach napoleońskich.
Plac inwalidów (Les Invalides) wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV wielki kompleks budynków w Paryżu na lewym brzegu Sekwany. Od początku istnienia służył jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych.
-Muzeum i szklana paramida Luwr to jedno z największych muzeów sztuki na świecie, w jej zbiorach znajduje się m.in. Mona Lisa oraz Wenus z Milo.
-Moulin Rouge, co po polsku oznacza Czerwony Młyn, jest to kabaret otwarty w 1889 r. Położony w dzielnicy czerwonych latarni niedaleko Montmartre, jest znany z wielkiej, czerwonej imitacji młyna na dachu.
-Nowoczesne Centrum Georges Pompidou, jest to budynek położony w paryskiej dzielnicy Beaubourg, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej (Musée National d’Art Moderne) oraz główna biblioteka publiczna.
Poruszaliśmy się wszędzie paryskim metrem, które jest bardzo dobrze rozwinięte i praktycznie wszędzie można nim szybko i sprawnie dojechać nawet na słynny Plac Pigalle – epicentrum sex-shopów, klubów striptease.

23 września 2009 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.