Poznań

Poznań jest miastem często odwiedzanym przez turystów, położonym jest na Pojezierzu Wielkopolskim, w dolinie rzeki Warty. Szacuje się, że w całym powiecie poznańskim zamieszkuje ok 1. miliona osób. Poznań to organizator Międzynarodowych Targów Poznańskich (rolnicze, zoologiczne, budownictwa, energetyki, mebli, fantastyki czy medycyny), jest prężnie rozwijający się ośrodkiem naukowym i kulturalnym (opera, filharmonia, balet, teatry, kina, muzea, galerie sztuki).

Nareszcie skończyła się rewitalizacja Starego Rynku w Poznaniu. Oprócz wyremontowanego już starego miasta, odwiedziliśmy też Ostrów Tumski.

Korowód św. Marcina wyrusza 11 listopada w dniu Świętego Marcina spod kościoła św. Marcina, pod przewodnictwem Świętego na koniu, a za nim na platformach lub pieszo, podążają ulicą Świętego Marcina pod Zamki Cesarski. Na całej ulicy mają miejsce koncerty, kiermasz artykułów regionalnych i stoisk z rogalami świętomarcińskimi – kliknij!

Poznań przez kilku lat był w totalnym remoncie. Jeszcze podczas obchodów niepodległościowego święta 11 listopada 2024 r. był nadal rozkopany.

Warto pospacerować po mieście i zobaczyć:
renesansowy ratusz (z wieży którego w południe wysuwają się koziołki),
domki budnicze (nazwa powstała od Bractwa Budników, o czym zaświadcza herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Budnicorum Fraternitis),
studzienkę Bamberki symbolizującą Bambrów czyli potomków kolonistów niemieckich przybyłych do podpoznańskich wsi w początku XVIII w. z okolic Bambergu w Bawarii. Zasiedlili oni wioski, które zostały później włączone do miasta Poznania w charakterze dzielnic: Dębiec, Rataje, Jeżyce, Wildę, Winiary, Żegrze.
Farę Poznańską – barokową Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.
koziołki na tle Urzędu Miasta (wcześniej było to dawne kolegium jezuickie),
Plac Wolności, na którym odbywają się uroczystości a w święta jarmarki,
Bibliotekę Raczyńskich – zbudowana w latach 1822-1828, obecnie w budynku mieści się księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe,
Hotel Bazar Poznański – historyczny kompleks, na który składają się: zabytkowy Hotel Bazar (aktualnie w remoncie), galeria sklepów oraz powierzchnia biurowa.
Hotel Rzymski – aktualnie najstarszy czynny hotel w Poznaniu.
Stary Browar – Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu, gdzie gdzie natknęliśmy się na ławkę zrobioną z biało – czarnego marmuru „Konflikt między dobrem a złem jest chorobą umysłu” autorstwa Piotra Kurki.
Teatr Polski otwarty w 1875 rok, jest najstarszym spośród działających w Poznaniu teatrów,
siedziba Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego,  która mieści się w budynku dawnego Ziemstwa Kredytowego, założona w 1947, przy czym salą koncertową Filharmonii jest Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza, uważana przez znawców za jedną z najlepszych pod względem akustycznym w Polsce
Zamek Cesarski budowany w latach 1905 – 1910, obecnie pełni rolę nowoczesnego Centrum Kultury,
-pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, dwa stalowe krzyże czyli symbol śmierci i zmartwychwstania tuż obok monumentu z głową orła.

Jeżyce to dzielnica do której też warto się wybrać, gdyż jest ściśle związana z Bamberami, bowiem w 1729 roku zostały zasiedlone przesiedleńcami Bambergu.

Kiedy Jeżyce w 1900 roku Jeżyce zostały włączone w obręb miasta Poznania były przełomem dla ich rozwoju. W miejsce wiejskich budynków zaczęto wytyczać nowe ulice oraz stawiać wielopiętrowe kamienice czynszowe. W odróżnieniu od innych dzielnic nie zniszczono tutaj historycznego historycznego zarysu dawnej wsi Jeżyce. W okresie po II wojnie światowej wybudowano bloki mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej. Sercem osiedla Jeżyce jest Rynek Jeżycki, na którym znajduje się bazar ze straganami z zielonym dachem, tuż obok przy ulicy Dąbrowskiego Kino Rialto, Bar Jeżycki, kawałek dalej Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ulicy Kościelnej, a także Teatr Nowy.

Poznań w mgle z listopada 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.