Rowery i krokusy na Śląsku

Sytuacja rodzinna wymusiła na nas wzięcie wiosennego urlopu od 20 do 28 marca 2021 r. na południu Polski. Z uwagi na trzecią falę pandemii koronawirusa, odwiedzenie kilku miejsc z pozycji jednośladów, było bezpieczne oraz nadało wycieczce nowy wymiar. Udało nam się pokonać kilka tras rowerowych m.in. w Będzinie nad rzeką Przemszą, w lesie – gdzie znajdują się dobrze oznakowane ścieżki rowerowe.


1. Dąbrowa Górnicza to miasto, które ma wiele obliczy i bardzo je lubimy.
Pogoria. Jest to urokliwy rejon czterech zbiorników wodnych (Pogoria I, II,  III oraz IV), zwanych Pojezierzem Dąbrowskim, które są centrami wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Przyciągają urokliwymi plażami, pięknym molo na Pogorii III, bezpiecznymi kąpieliskami, urokliwymi pensjonatami, portem jachtowym, miejscami dla wielbicieli windsurfingu i nurkowania, trasami do biegania, ścieżkami rowerowymi, miejscami do łowienia ryb. Pan Robert – wieloletni wędkarz – powiedział, że można złowić tu leszcze, płocie, okonie, amury, karpie, liny, szczupaki, sandacze, a nawet węgorze. Nie dziwne, że tubylcy nazywają ten rejon małymi śląskimi Mazurami.

W Centrum Dąbrowy Górniczej warto zatrzymać się przy:
Pałacu Kultury Zagłębia urodą nieco podobny do warszawskiego PKiNu. Jego budowa trwała od 1951 do 58 r. W środku znajdują się piękne strzegomskie marmury, które mieliśmy okazję kiedyś zobaczyć – kliknij! Co prawda pałac z Zagłębia ma tylko 3 kondygnacje, a nie 42 jak ten w Warszawie ale klimat ma podobny. Na placu przed budynkiem znajduje się pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów oraz pomnikowa ławeczka Jimiego Hendrixa, ustawiona w 2012 roku, w miejscu spotkań młodzieży.
– Budce Literackiej, która powstała w ramach projektu „Jarmark Bajek i Baśni”, dofinansowanego z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to autorska instalacja Miejskiej Biblioteki Publicznej. Po wybraniu numerku na tarczy telefonicznej w słuchawce słyszymy wiersze nagrane przez czytelników zrzeszonych w bibliotece w Dąbrowie Górniczej.
Muralu Solidarnościowym na 30-lecie Porozumień Sierpniowych upamiętniający polską droga do wolności, która rozpoczęła się 31 sierpnia 1980 r. w sali BHP. Prezydent Lech Wałęsa (wówczas przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego) oraz Mieczysław Jagielski, wicepremier rządu PRL, podpisali kończące ogólnopolskie strajki Porozumienia Sierpniowe. Tak narodziła się „Solidarność”, ruch społeczno-polityczny, który zapoczątkował upadek komunizmu w Europie Wschodniej.
Obraz powstał na murze Zespołu Szkół Technicznych na ul. Królowej Jadwigi 12, od strony zrewitalizowanego parku.
W jego tle widać Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.
Pałacu w Dąbrowie Górniczej obiekcie położonym w centrum miasta, który po zmianie właściciela, został poddany gruntownej renowacji. Teraz oferuje noclegi w klimatycznych pokojach oraz domowe obiady w Barze Pałacyk. W obiekcie znajduje się też piękna restauracja i sale bankietowo – konferencyjne. Wieczorem jest pięknie oświetlony.
– Resursę Obywatelską budynek wzniesiony w 1895 roku na miejscu dawnego szybu wodnego kopalni Reden. Resursa posiadała salę balową wraz z sceną i była wykorzystywana przez amatorski ruch aktorski. Z historycznych zapisków wynika, że w budynku dochodziło do spotkań kulturalnych, m.in. z Marią Konopnicką i Elizą Orzeszkową.


2. Będzin, to miasto w którym mieszka nasza rodzina i w którym zawsze mieliśmy bazę noclegowo – wypadową.
Dworzec kolejowy ze stacją Będzin Miasto jest aktualnie zrewitalizowany. Pierwotny budynek dworcowy powstały około roku 1859. Obecnie ma odnowione perony, a w środku budynku jest kasa połączona z punktem informacji, komfortowa poczekalnia, filia biblioteki miejskiej, mała scena Teatru Dzieci Zagłębia, toalety a przed budynkiem podróżni mogą podziwiać niewielką ale śliczną fontannę.
Stary dworzec kolejowy aktualnie wyłączony z użytkowania. Historia tego dworca związana jest z wkroczeniem kolei żelaznych na teren Zagłębia Dąbrowskiego. W drugiej połowie XIX wieku Towarzystwo Dróg Żelaznych Warszawsko-Wiedeńskich zaczęło wykupywać grunty od mieszkańców pod budowę kolei. Spowodowane to było szybkim rozwojem gospodarczym i urbanizacyjnym na terenie dzisiejszego Zagłębia.
– Bar piwny to taki uroczy pałacyk naprzeciwko stacji PKP Będzin Miasto, Jeszcze niedawno było to jedyne miejsce, gdzie można było zjeść czekając w deszczu na ostatni pociąg odjeżdżający do Katowic. Teraz jest piękna poczekalnia, więc problem się nieco rozwiązał.
Pomnik Żołnierzom Wojska Polskiego znajdujący się z drugiej strony placu niż bar piwny, za dworcem, w pobliżu dawnych koszar.
Kamienice przy Modrzejowskiej. W całym Będzinie jest wiele miejsc związanych z kulturą żydowską. W starej części miasta znajdujemy kamienice upamiętniające będzińskich Żydów. Jedna z ciekawszych historii jest związana z kamienicą, w której mieszkała Rutke Laskier – polska Żydówka nazywana czasem „polską Anną Frank”, która zmarła w Auschwitz-Birkenau. W ostatnim roku życia, podczas II wojny światowej prowadziła pamiętnik w którym opisywała swoje odczucia, przemyślenia związane z życiem w będzińskim gettcie. Wydany został dopiero w 2006 r. – 60 lat po Holocauście.
Targowisko przy ulicy Modrzejowskiej 50 w Będzinie działa od 1993 roku.
W skład targowiska wchodzą 32 punkty sprzedaży. Na tym targowisku Pan Jurek jest sprzedawcą i od 2 lat przyjaźni się z gołębiem. Uratował mu życie i gołąb go pokochał.❤️ Cudownie było ich widzieć.

Zamek w Będzinie. Budowla obronna wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4,5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956.
Pomnik w kształcie tefilina, upamiętniający będzińskich Żydów zamordowanych w czasie II wojny światowe. Pomnik jest w miejscu synagogi przed Zamkiem.
Zegar słoneczny w kształcie „Tory”. W sierpniu 2013 roku na skwerze pod odrestaurowanymi murami miejskimi przy ulicy Modrzejowskiej odbyły się uroczyste obchody siedemdziesiątej rocznicy likwidacji będzińskiego getta. Podczas uroczystości oficjalnie zaprezentowany został zegar słoneczny w kształcie tory upamiętniający to wydarzenie. Jest on symbolicznym wyrazem uznania dla wszystkich osób narodowości żydowskiej, które przez wieki przyczyniły się do rozwoju Będzina.
Rzeka Przemsza powstaje z połączenia rzeki Czarnej i Białej Przemszy. Ciągnie się przez całe miasta, długość rzeki wynosi 24 km, a według nowej klasyfikacji (tj. od źródeł Czarnej) wynosi 88 km i uchodzi do Wisły w Gorzowie.


3. Siemianowice Śląskie położone na Górnym Śląsku nad rzeką Brynicą.
Pięć stalowych, połyskujących kul stoi na wysepce Ronda „Siemion”. Kule te witają kierowców wjeżdżających do centrum od strony południowej. Dowiedzieliśmy się, że symbolizują 5 dzielnic miasta to Centrum Michałkowice, Bańgów, Przełajka i Bytków.
Pałac Donnersmarcków z XVII wieku w Siemianowicach Śląskich (nazywany również Pałacem Mieroszewskich od pierwszych właścicieli) to klasycystyczny pałac znajdujący się w przy ulicy Chopina. W 1990 roku kompleks pałacowy został przejęty przez władze miejskie od kopalni Siemianowice. Obecnie, po rewitalizacji, która miała miejsce w 2018 r. w obiekcie mieści się browar restauracyjny, sale wystawowe, wernisaże oraz pomieszczenia na warsztaty artystyczne.
Park Miejski i Amfiteatr. Spacerując po parkowych uliczkach natknęliśmy się na amfiteatr. Odbywają się w nim występy zespołów folklorystycznych, spektakle dla dzieci, występy operetkowe oraz inne wydarzenia. Amfiteatr na 900 widzów, pięknie wkomponowany jest w krajobraz parku.
Kościół św. Antoniego z Padwy obok skweru Laury. Kościół powstał poprzez adaptację powstałej w 1914 roku hali targowej. Konsekracja kościoła odbyła się 4 października 1931 roku.
Skwer Laury znajduje się na miejscu Huty Laura (Laurahütte). Powstał przy kolonii robotniczej, która później przekształciła się w samodzielną gminę po 1830 roku.
Skwer znajduje się przy ulicy Waryńskiego, nazwę wybrali sami mieszkańcy miasta. Są tu wygodne ławki, zieleń, plac zabaw, gdzie można wypocząć w większym gronie na polance pełnej publicznych leżaków i licznie nasadzonej roślinności cieszącej oko i kojącej nerwy.
Targowisko. Dwa razy w tygodniu (we wtorek i w piątek) otwiera się targowisko w centrum przy ul. Dąbrowskiego 2. Staje się tętniącym życiem miejscem. Dookoła znajdują się kamienice z ciemnej cegły. Można na nim kupić prawie wszystko, nawet żur nalewany z beczki do szklanych butelek po wódce. Żurek to staropolska zupa na zakwasie, podawana np. podczas Świąt Wielkanocnych. Z uwagi na zbliżające się święta, oczywiście zrobiliśmy zapas żuru.

4. Pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Rawą Mazowiecką.
Wracając do domu zajechaliśmy na stację paliw Moya przy trasie S8 na odcinku pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Rawą Mazowiecką. Znajduje się tu niezwykła stała wystawa oldtimerów – samochodów z minionej epoki. Auta można oglądać w gablotach ekspozycyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.