Tajlandia – Damnoen Saduak – Floating market oraz Kanchanaburi – most na rzece Kwai

Podczas kikudniowego pobytu w Bangkoku udaliśmy się na wycieczkę do dwóch miejscowości:
1. Damnoen Saduak gdzie znajduje się słynny pływający targ (Floating market). W tym miejsu zamiast stoisk do kanału wpływają długie wrzecionowate łodzie, kołyszące się na wodach kanału. Siedzący na nich sprzedawcy w charakterystycznych słomianych kapeluszach oferują jedzenie egzotyczne owoce, własnoręcznie wyprodukowane produkty, a także serwują tajską kuchnię przygotowaną na łodziach. Targ jest czynny 7 dni w tygodniu od rana do południa.

2. Drugim etapem wycieczki była miejscowość Kanchanaburi, w której znajduje się słynny most na rzece Kwai (Khwae Yai).  Jest to rzeka w zachodniej Tajlandii o długości 280 kilometrów, która łącząc się z Khwae Noi tworzy w dalszym biegu rzekę Maeklong. Do 1960 r. rzeka Khwae Yai nie istniała jako oddzielna rzeka, ale była częścią rzeki Maeklong.
W latach II wojny światowej na rzece, w pobliżu miasta Kanchanaburi, ok. 3,5 km od ujścia do niej rzeki Khwae Noi, alianccy jeńcy wojenni i azjatyccy przymusowi robotnicy wybudowali dwa równoległe mosty, jeden prowizoryczny drewniany, drugi betonowo-żelazny, stanowiące część Kolei Birmańskiej (Kolej Śmierci).
Budowa mostu przez alianckich jeńców posłużyła pisarzowi Pierre Boulle za tło wydarzeń przedstawionych w powieści Most na rzece Kwai, którą pod tym samym tytułem sfilmował w 1957 roku David Lean. Pomyłka autora powieści, albo zamierzony chwyt literacki spowodowały, że most i obóz jeniecki opisane w powieści jako znajdujące się nad rzeką Kwai (Khwae Noi) faktycznie znajdowały się nad rzeką Maeklong. Rozdźwięk pomiędzy fikcją literacką a rzeczywistością spowodował, że w 1960 roku zmieniono nazwę górnego odcinka rzeki Maeklong, powyżej ujścia do niej rzeki Khwae Noi, na Khwae Yai.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *