Węgry – Debrecen

Debreczyn jest największym miastem wschodnich Węgier, poza tym jednym z największych centrum kultury w kraju. W drodze do Bułgari zatrzymaliśmy się na kempingu w Debrecenie na Węgrzech, który kojarzy nam się z rodzinnymi wakacjami w latach 80 tych i wylegiwaniem się w termalnych basenach.

Właściwości termalne tego rejonu odkryto już w 1932 roku. Baseny zasila źródło wody wodorowęglanowej, chlorkowej i jodo-bromowej, która ma korzystny wpływ na leczenie m.in. zapalenia stawów, choroby kręgosłupa, reumatyzm, bóle kręgosłupa.
Samo miasto składa się z dwóch części – uzdrowiska i centrum, które połączone są jedyną funkcjonującą w mieście linią tramwajową. Główna ulica miasta to Piac utca (Ulica Targowa) nazwana na pamiątkę jarmarków jakie się tam odbywały. Podczas organizowanych w tym miejscu festiwali można poznać regionalny folklor i skosztować jedzenia.

W czasie naszego pobytu odbywał się Festiwal Kwiatów, który jest jednym z piękniejszych wydarzeń. Wśród miejsc, które należy odwiedzić w Debrecenie są Wielki Kościół Ewangelicki, Uniwersytet im. Lajosa Kossutha o tradycjach sięgających roku 1537, najstarsza kolej wąskotorowa na Węgrzech (z 1882).

Debrecen był przystankiem w naszej drodze do Bułgari – kliknij! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.