Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria

Wakacje. Trasą z Warszawy przez Rzeszów, do przejścia granicznego polsko – słowackiego w Barwinku, ze Słowacji drogą na Węgry (z przerwą na nocleg i zwiedzanie Debrecena i Hajduszoboszlo), przez Rumunię dotarliśmy do Bułgarii. 

Była to podróż sentymentalna, głównie w poszukiwaniu miejsc z dzieciństwa, które spędzałam nad morzem czarnym rodzicami.

Zależało nam na zobaczeniu Rumuni i Bułgarii po unijnych przemianach.

Na wszystkie trasy obowiązywały winiety, najlepiej kupować je bezpośrednio, po przekroczeniu granicy państwa, na stacji paliw.
Od kiedy wszystkie mijane państwa, znalazły się w Unii Europejskiej, a do tego w strefie Schengen (porozumienie z 1985 r. znoszące kontrole na granicach wewnętrznych państw sygnatariuszy), pokonanie granic między nim stało się niezmiernie proste, w porównaniu do czasów komuny, kiedy to nasi rodzice nieziemsko stresowali się, przekraczając dokładnie te same granice.


➡️Polska (Barwinek) W Barwinku znajduje się dawne polsko-słowackie przejście graniczne. Należało ono do największych przejść granicznych na południowej granicy Polski. Położone było przy drodze krajowej nr 9 i przeznaczone do całodobowej odprawy pieszych, samochodów osobowych, autokarów, samochodów ciężarowych, małego ruchu granicznego. Zostało zlikwidowane na mocy układu z Schengen czyli porozumienia z 1985 znoszące kontrole na granicach wewnętrznych państw sygnatariuszy.
➡️Słowacja (Vyšný Komárnik) to miejscowość, w której znajduje się granica dwóch państw między Polską a Słowacją – zlikwidowane w 2007 roku. Przez słowackie drogi przejechaliśmy dość sprawnie.
➡️Węgry (Tornyosnémeti/Milhos) tu przekroczyliśmy granicę słowacko – węgierską.
➡️Węgry (Debrecen) to pierwszy przystanek w drodze na wakacje. Podobnie jak za czasów dzieciństwa, zatrzymaliśmy się na campingu gdzie znajdują się baseny termalne. Właściwości termalne tego rejonu odkryto już w 1932 roku. Baseny zasila źródło wody wodorowęglanowej, chlorkowej i jodo-bromowej, która ma korzystny wpływ na leczenie m.in. zapalenia stawów, choroby kręgosłupa, reumatyzm, bóle kręgosłupa. Po latach stan techniczny nie wygląda najlepiej,  wręcz ich stan jest opłakany,  w porównaniu kiedy to 25 lat temu taki camping z basenem przyciągał tłumy turystów z Polski, jednak mimo wszystko nie żałujemy, że spędziliśmy tu dwie noce. Przy okazji zobaczyliśmy Debrecen nocą. 
W czasie naszego pobytu odbywał się Festiwal Kwiatów, który jest jednym z piękniejszych wydarzeń organizowanym w tym mieście.
➡️Węgry (Hajduszoboszlo) to miasto uzdrowiskowe z bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Co roku przyciąga tłumy nie tylko Węgrów ale też urlopowiczów z Rumunii czy Polski. Kompleks wodny zajmuje 30 hektarów powierzchni, a na nim 13 basenów m.in. ze sztucznymi falami, z bąbelkami,
Wygląda to wszystko imponująco, ponieważ infrastruktura kąpieliska plażowego została całkowicie wyremontowana oraz powstały nowe baseny, które pod względem systemu wymiany i czyszczenia wody w pełni odpowiadają wymogom Unii Europejskiej. Poskładaliśmy namioty i wyruszyliśmy z Debreczyna, w dalszą trasę do Bułgarii.

➡️Rumunia. Trasa początkowo była wąska ale malownicza, mijaliśmy górskie miejscowości, w których to po wejściu do Unii, widać wzmożony ruch budowlany, tworzy się nowa  infrastruktura narciarsko – hotelowa. Na zboczach górskich prowadzona jest wycinka drzew pod nowe trasy narciarskie. Po zrobieniu zakupów w rumuńskim Kauflandzie, wjechaliśmy na nową autostradę. Kilku godzinną przerwę zrobiliśmy na parkingu na autostradzie. Zjedliśmy gorącą kolację, ponieważ mieliśmy butlę z gazem i całe wyposażenie campingowe, chwilę się przespaliśmy i nad ranem dotarliśmy do miejscowości  Mangalii.
➡️Rumunia (Mangalia) to miasteczko tuż przy granicy z Bułgarią, jest kąpieliskiem morskim, dość ważnym portem oraz uzdrowiskiem. Zatrzymaliśmy się na krótkie zwiedzanie i chwilę oddechu na plaży i ruszyliśmy dalej, z zamiarem dotarcia do miejscowości Biała w Bułgarii.

➡️Bułgaria. Pytanie czy warto pokonać ponad 2 tysiące km, aby móc kąpać się w Morzu Czarnym? Odpowiedź brzmi TAK! Właśnie ten rejon ma wyjątkowy klimat z najpiękniejszymi plażami Bułgarskiej Riwiery. Jedne miasta nie odrodziły z czasów z komuny a część z nich stopniowo została zrewitalizowana. Wyjątkowo przyjaznie nastawieni są mieszkańcy w stosunku do turystów. Kilka ciekawostek dotyczących Bułgarów i ich kraju.
1. Kiwanie głową w górę i w dół oznacza negowania – „NIE”, zaś kręcenie głową na boki to przyzwolenie  – „TAK”, zupełnie odwrotnie niż w Polsce.
2. W Bułgarii powstało pismo – cyrylica, i jest ono używane do dzisiaj.
3. Bułgaria to państwo, które słynie z produkcji olejku różanego. Olejek ten wykorzystuje się w wielu gatunkach perfum, m.in. słynnych Chanel No.5.
4. W Bułgarii został wynaleziony jogurt (kiseło mlako). W 1905 roku bułgarski mikrobiolog Stamen Grigorov odkrył bułgarską odmianę bakterii, której do dziś używa się przy produkcji jogurtów na całym świecie. Szacuje się, że jogurty o bułgarskim rodowodzie spożywa nawet 2 miliardy osób rocznie. Ponoć trwa spór z Turkami, kto pierwszy wymyślił jogurt, a historia wskazuje na prawdopodobn pochodzenie z Indii. Jednak to właśnie Bułgarzy żyją dłużej niż inne narody, a według naukowców to zasługa niskiego poziomu stresu, regularnej aktywności fizycznej ale przede wszytkim bakteriom zawartym w bułgarskich jogurtach.
5. W Warnie znaleziony został najstarszy na świecie złoty skarb liczący około 6 000 lat.Udało nam się odwiedzić wiele miejsc, usytuowanych głównie wzdłuż morskiego brzegu:
➡️Bułgaria (Biała tj. Byala) to miejsce z dzieciństwa, do którego zmierzaliśmy. Właśnie w niej zarezerwowaliśmy kwatery u Rosy, położonej w centrum, niedaleko domu naszych zaprzyjaźnionych Bułgarów – Sijki i Angieła. Właśnie z tym miejscem, wiąże się wiele dziecięcych wspomnień.
Biała to maleńka mieścinka z plażą z wysokim klifem, na której o godzinie 18. zachodzi słońce. Zapewne dlatego, że na plaży nie da się długo leżeć, nie powstał tu głośny kurort. Do tego problematyczne jest zejście nad morze. Porównując odległy o 4 km Obzor, w którym baza turystyczna rozwinęła się nadmiernie, biała została cichutka.
Biała ma bogatą historię sięgającą starożytności – VI wieku p.n.e., kiedy to była kolonią grecką, a następnie twierdzą i przejściem granicznym dla Rzymian. W tych białych klifach, naukowcy znaleźli ślady gigantycznego kataklizmu, który zakończył erę dinozaurów. W miasteczku są dwa małe markety, kilka marketów (w jednym można kupić słynną bułgarską ceramikę), jest też sklepik z kawą (na zamówienie mielą). Idąc z kwater, w drodze mija się mini stadion, nowe pobudowane apartamenty,  kilka kramów z pamiątkami i otwartych sezonowo restauracyjek. Ceniliśmy sobie spokój tego miejsc. Jeśli chcieliśmy mieć dużo więcej atrakcji, jechaliśmy do Obzoru.

➡️Bułgaria (Obzor tj. Обзор) leży 4 km od od Białej, 60 km od Warny i 75 od Burgas. Miasteczko z długą płaską plażą i szybko rozwijająca się bazę hotelową. Można wieczorami pospacerować wśród kramów z pamiątkami smakołykami np. fantastycznymi lodami na wagę. Jest też supermarket. Obzoor ze względu na swą długą i szeroką plażę, bardzo się rozbudowuje. Obzor przyciąga też turystów, dużą zawartością jodu w powietrzu i hasłem, że jest to „miasto słońca”. Obzor jest najstarszym siedliskiem na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, który funkcjonuje od 1926 roku, kiedy Bułgarzy wybudowali na tym terenie, pierwsze letnie domy i chaty. Oprócz leżenia nad morzem, jedzenia pyszności korzystaliśmy tez z atrakcji parasailing – czyli latanie na balonie za pływającą motorówką. Możliwość obserwowania brzegu Morza Czarnego z lotu ptaka, była niecodzienną okazją! Polecamy.

➡️Bułgaria (Bałczik tj. Балчик) to miejscowość, która do 1940 roku należała do Rumunii, później powrócił do Bułgarii. Miasto jednak zyskało dzięki tej przynależności do Rumunii, ponieważ stało się ulubionym miejscem królowej – Maria Koburg. Oczarowana urokiem miasteczka, zleciła wybudowanie letniej rezydencji, pałacyku i zabudowań zwanym „Cichym Gniazdem”. Rezydencję otaczał piękny ogród, pełen przeróżnych roślin, w tym gigantycznych kaktusów. Dla Bułgarów jest to bardzo ważne miejsce. Cieszy się powodzeniem wśród młodych par biorących ślub, corocznie odbywa się tu wiele wesel. Samo miasto Balczik zwane jest Białym Miastem, ze względu na wapienne białe skały. Ponadto w mieści znajdują się czynne cerkwie, udostępniane także zwiedzającym i meczety – niestety do nich już nie dotarliśmy. Ogrody to wspaniałe warte odwiedzenia miejsce.

➡️Bułgaria (Nesebyr) to miasto, które od 1956 roku jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym. Wszystkie zabytki kultury znajdujące się za murem starego miasta, zostały wpisane w 1983 r. na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wśród nich ważnymi obiektami są m.in. Cerkiew Chrystusa Pantokratora, Cerkiew św. Jana Chrzciciela. Zdaniem naszym i innych turystów, jest najciekawszą atrakcją na całej Riwierze Bułgarskiej. Będą nad Morzem Czarnym, bezwzględnie należy je odwiedzić.

➡️Bułgaria (Pomorie tj Поморие) to małe 13 tysięczne miasteczko, z płaską plażą. Większość plaży pokryta jest drobnym jasnym piaskiem, ale na jej części leży czarny piasek z dużą zawartością borowiny. W związku, z tym że miasto ma miano uzdrowiska, na terenie całego kurortu, wykwalifikowani Bułgarzy oferują wiele zabiegów. Są one oparte są na kąpielach błotnych na bazie solanek i borowin o wysokim stopniu mineralizacji. Skorzystaliśmy z takiej kąpieli morskiej i wysmarowaliśmy nasze ciała czarnym piaskiem. Wrażenie jest niezwykłe bo ciało jest jak po pilingu.
➡️Bułgaria (Złote Piaski) to ogromny kurort, który odwiedzają turyści z całego świata. Budowa sieci hoteli rozpoczęła się w 1957 roku. Obecnie znajduje się tam ponad 200 hoteli, wille, kasyna oraz przystań jachtowa, park wodny, baza jeździectwa i inne atrakcje turystyczne. Plaża ma ponad 3,5 km, a jej szerokość sięga 100 metrów.  Nazwa pochodzi od złotego piasku, według legendy na tamtejszej plaży piraci zakopali skarb, a natura zamieniła go w złoty piasek.
Spacerując po kurorcie, spotkaliśmy Polaków, którzy podczas rozmowy opowiadali, że są bardzo zadowoleni z urlopu, piękna pogoda, życzliwi ludzie. Jednak zorientowaliśmy się, że po prawie 2 tygodniach pobytu w wielkim hotelu, nie poznali takiego klimatu z małej miejscowości jak nasza Biala. Nikt też nie podał im dań takich jakie zaserwowali nam rodowici Bułgarzy podczas kolacji  typu banica, szprotki smażone, cukinia, pomidory z ogrodu  – kliknij! Wakacje w tym miejscu to jedna wielka zabawa, dlatego dla młodych ludzi.

➡️Bułgaria (Słoneczny Brzeg) podobnie jak Złote Piaski jest ogromnym kurortem. Znajdują się tu wysokie hotele, apartamenty,  mocno rozwinięta baza restauracyjna dla różnej klasy klientów, promowany przez biura podróży od lat przyciąga tłumy turystów. Jak dla nas odpoczynek w nim trudny, podobnie jak w Złotych Piaskach. Na plaży pragniemy słyszeć szum morza, a tu w Słonecznym Brzegu jest to niemożliwe. Oczywiście jeśli ktoś lubi, a szczególnie młodzi ludzie będą się tu bawić fantastycznie, bo Bułgarzy zapewniają do tego, komfortowe warunki.
➡️Bułgaria (Sozopol) podobnie jak Nesebyr jest to urokliwe stare miasteczko. Obecnie liczy ok 4 tysięcy mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Sozopolu pochodzi sprzed epoki brązu. Pierwotna nazwa miasta to Antheia. Monety z VI wieku p.n.e. były wyrabiane w Apollonii, dlatego symbolem miasta jest kotwica,  znajdująca się na tych wszystkich monetach. Ponadto część miasta został wybudowana w czasach gdy miasto nosiło nazwę właśnie Apollonia. Następnie miasto nazywało się Apollonia Pontica (tzn. na Morzu Czarnym) oraz Apollonia Magna (tzn. Wielka Apollonia). Kolejno miasto nosiło nazwę Sozopolis, jak stało się częścią imperium osmańskiego zmieniono Sizeboli, Sizebolu oraz Sizebolou. Po przejęciu miasta przez Bułgarię, miastu nadano nazwę Sozopol.

➡️Bułgaria (Burgas) to duże miasto, zamieszkałe przez 200 tyś mieszkańców, które jest ośrodkiem administracyjnym tego rejony Bułgarii. Jest to miasto w którym znajdują się ujęcia termalne, stąd jest to miasto uzdrowiskowe. W bezpośredniej bliskości miasta znajdują się trzy jeziora. W centrum miasta znajduje się obszerny park, w którym stoi pomnik Adama Mickiewicza, który spędził w tym mieście kilka miesięcy u schyłku życia. Na pamiątkę tego wydarzenia, jedna z głównym ulic w centrum miasta, została nazwana jego nazwiskiem. W mieście znajduje się stacja kolejowa Burgas oraz międzynarodowe lotnisko.
➡️Bułgaria (Warna) jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie). Mieszka w niej ponad 300 tysięcy mieszkańców. Na terenie miasta można zobaczyć pozostałości budowli rzymskich, fundamenty bazylik z V i VII wieku, resztki fortyfikacji bizantyjskich z VI wieku, zabytki architektury tureckiej, dwa trackie kurhany grobowe –  jeden z nich 1935 przekształcony na pomnik–mauzoleum Władysława III Warneńczyka. Przy głównej drodze prowadzącej wzdłuż wybrzeża, można podziwiać Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – katedra metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej.

18 sierpnia do 2 września 2007 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.