Zamek w Janowie Podlaskim zwiedzony z przewodnikiem

Zamek w Janowie Podlaskim zwiedzaliśmy z przewodnikiem z Janowa Podlaskiegoa – Panią Marzeną Grabowską – Nowicką, która oprowadziła nas po zamku, z niezwykłym zaangażowaniem. Dało się wyczuć, że praca to jej pasja. Sam Janów Podlaski jeszcze w 1423 roku nazywał się Porchów. Pierwsze informacje na temat zamku prężącego się dumnie na wzgórzu pochodzą z 1502 roku, Obecnie Zamek w Janowie Podlaskim to genialne połączenie dwóch światów, czyli odrestaurowanego XVIII-wiecznego zamku z dobudówkami oraz nowoczesnego hotelu ze SPA. Podziemne korytarze łączące główną część zamku ze SPA, zakladem rehabilitacji i apartamentami to pomysł godny naśladowania dla przyszłych inwestorów, tego typu miejsc. Centrum dr Eris jest niezwykle urządzone, w pełni profesjonalne, jest też basen, przeróżne sauny, jacuzzi.
Osoby, które odwiedziły hotel, bardzo go chwalą za piękne wnętrza, prywatność, świetne śniadania (w cenie noclegu) i profesjonalną obsługę.
Ciekawostka! Z historią zamku związany był Adam Naruszewicz – biskup, ojciec polskiego klasycyzmu, dziejopisarz i poeta. Tradycja podlaska podaje, że właśnie tu na Zamku opracowywał tezy do Konstytucji 3-maja i tutaj właśnie przepowiedział upadek i niewolę Rzeczypospolitej.
Legenda głosi, że Zamek na wzgórzu łączyło z grotą podziemne przejście, a duch Adama Naruszewicza nadal spaceruje ukrytą drogą, by w świątyni dumania rozmyślać nad losami Polski. Na pamiątkę na terenie ogrodu znajduje się Świątynia Dumania i duch Naruszewicza – wzniesiona z polnego kamienia (1790 r.) Grota znajduje się na końcu alei lipowej na terenie zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.