Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Żywe Muzeum Piernika znajduje się na pierwszym piętrze tego interaktywnego muzeum – w odtworzonej XVI-wiecznej piernikarni – odbywa się produkcja pierników według starodawnych receptur, w tradycyjny sposób i przy użyciu narzędzi jakich używało się 500 lat temu. Na drugim zaś piętrze pokazany został świat mechanizacji  – XIX i XX wieku.


Każdy kto odwiedzi to miejsce ma szansę (oprócz wysłuchania wielu ciekawych opowieści o piernikowych faktach  i mitach),  uczestniczyć w procesie produkcji tradycyjnego toruńskiego ciastka – piernika!

Uczestnicy spotkania w szesnastowiecznej piernikarni – niczym alchemicy – dodają ingrediencje potrzebne do ciasta: miód, kardamon, imbir, korę cynamonu, goździki i pieprz. Zagniatają je, rozwałkowują, wtłaczają w ozdobną formę i wypiekają w piecu.

Ponieważ człowiek uczy się całe życie, zostaliśmy uświadomieni, że nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny.

Żywe Muzeum Piernika znajduje się w dwupiętrowej kamienicy na ul. Rabiańskiej 9 w Toruniu.

Autorką piernika z moim logo jest p. Ewa Szczepańska, z Żywego Muzeum Piernika w Toruniu (sklep z piernikami). Wizytę w muzeum należy potraktować jako obowiązkowy punkt zwiedzania Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.