Żywe Muzeum Piernika znajduje się na pierwszym piętrze tego interaktywnego muzeum – w odtworzonej XVI-wiecznej piernikarni – odbywa się produkcja pierników według starodawnych receptur, w tradycyjny sposób i przy użyciu narzędzi jakich używało się 500 lat temu. Na drugim zaś piętrze pokazany został świat mechanizacji – XIX i XX wieku.
Każdy kto odwiedzi to miejsce ma szansę (oprócz wysłuchania wielu ciekawych opowieści o piernikowych faktach i mitach), uczestniczyć w procesie produkcji tradycyjnego toruńskiego ciastka – piernika!
Uczestnicy spotkania w szesnastowiecznej piernikarni – niczym alchemicy – dodają ingrediencje potrzebne do ciasta: miód, kardamon, imbir, korę cynamonu, goździki i pieprz. Zagniatają je, rozwałkowują, wtłaczają w ozdobną formę i wypiekają w piecu.
Ponieważ człowiek uczy się całe życie, zostaliśmy uświadomieni, że nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny.
Żywe Muzeum Piernika znajduje się w dwupiętrowej kamienicy na ul. Rabiańskiej 9 w Toruniu.
Autorką piernika z moim logo jest p. Ewa Szczepańska, z Żywego Muzeum Piernika w Toruniu (sklep z piernikami). Wizytę w muzeum należy potraktować jako obowiązkowy punkt zwiedzania Torunia.