Turcja – Pamukkale

Pamukkale czyli Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza znajduje się . Jest to miejscowość słynąca z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Woda wypływająca z gorących źródeł jest bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się wytrąca węglan wapnia, z którego tworzą się nacieki i stalaktyty. W czasach rzymskich zjawisko to nazywane zostało trawertynami.

Władze tureckie utworzyły w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. W celu ochrony Bawełnianego zamku, usunięto wybudowane nad nim hotele, które przyczyniały się do wysychania źródeł i degradacji wapiennych tarasów. Dodatkowo w 1997 roku zamknięto trasę prowadząca przez naturalne tarasy i utworzono sztuczną drogę i baseny. Dzięki temu można potaplać się w tych naturalny termalnych basenach.

Hierapolis. Nad wapiennymi tarasami króluje Hierapolis. Uzdrowisko to powstało w czasach starożytnych.  Na terenie Hierapolis zachowały się następujące obiekty:

– Wielkie Łaźnie – termy wybudowano w II wieku.
– Ulica Frontiniusa, główna ulica miasta o długości ok. 1,0 km, dzieliła miasto na dwie części.
– Świątynia Apolla istniała w Hierapolis już w okresie hellenistycznym.
– Plutonium – najstarsze znane miejsce kultu w starożytnym Hierapolis.
– Nimfeum znajduje się w pobliżu świątyni Apolla.
– Święta sadzawka, nazywana niekiedy Basenem Kleopatry.
– Teatr Rzymski to jeden z najlepiej zachowanych na terenie Hierapolis obiektów.
– Nekropola. Chorzy tak licznie przybywający do leczniczych źródeł Pamukkale nie zawsze wracali do domów po odbytej kuracji.
– kościoły – na terenie Hierapolis zachowały się ruiny kilku kościołów.
– Martyrium św. Filipa.
Kupując bilet do wapiennych tarasów, w cenie możecie zwiedzić ruiny miasta Hierapolis. Miejsce odwiedzone 19 lipca 2013 r.

 Aby zwiedzić Hierapolis oraz pomoczyć się w naturalnie ukształtowanych tarasach z ciepłą wodą, potrzebny jest cały dzień. Miejsce zwiedzone podczas wakacji 2013 – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.