Stambuł

Pierwsze dni tureckich wakacji 2013 (wpis) spędziliśmy w Stambule. Spaliśmy w samym sercu miasta w Hotelu Berk Guesthouse Cankurtaran, niedaleko Błękitnego meczetu. Stambuł İstanbul (do 1930 r. Konstantynopol) to największe i najludniejsze miasto w Turcji. Ocenia się, że jest zamieszkiwane przez ok 20 milionów ludzi, chociaż oficjalne statystyki wskazują na ok 14 milinów. Rozciąga się po obu stronach cieśniny morskiej Bosfor, od północnego wybrzeża Morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Bitynii sprawia, że miasto jest wyjątkowe bowiem znajduje się na dwóch kontynentach. Atrakcję dla turystów stanowią wycieczki statkiem po Bosforze. Statek wycieczkowy przepływa obok, obok słynnej wyspy dziewic, a przy brzegu można podziwiać. Ponadto między dwoma brzegami pływają statki łączące europejską i azjatycką stronę, w ramach biletów komunikacji miejskiej. Płynęliśmy pod Mostem Bosforskim łączącym dzielnice Stambułu: Ortaköy w Europie z Beylerbeyi w Azji. Budowany był w latach 1970-1973. Został oddany do użytku na 50-lecie powstania Republiki Tureckiej. Jego całkowita długość wynosi 1560 m, długość najdłuższego przęsła – 1074 m, szerokość – 33,4 m, wysokość jezdni nad powierzchnią cieśniny – 64 m, wysokość pylonów – 105 m. Szacuje się, że codziennie przejeżdża przez niego w obu kierunkach ok. 180 tys. pojazdów.
Po europejskiej stronie stolicy udało nam się odwiedzić różne obiekty m.in.
-Błękitny Meczet,
-Topkapi Palace,
-Meczet Rüstema Paszy,
-Hagia Sophia,
-Meczet Sulejmana,
-Cysterna Bazyliki jest to największa z sześćdziesięciu cystern zbudowanych w Stambule w czasach bizantyjskich. Do podtrzymania stropu użyto kolumn z wielu rzymskich budowli. 366 kolumn podpiera sklepienie, sprawiając wrażenie lasu kolumn. Jako podstawy do dwóch kolumn użyto płaskorzeźb głowy meduzy.
-widzieliśmy Hipodrom w Konstantynopolu niezachowana budowla bizantyjska, przeznaczona jako miejsce wyścigów dla koni i rydwanów, obecnie plac w Stambule i stojący w tym miejscu Obelisk of III. Tutmosis i Cokół pod obeliskiem
-akwedukt Valens Aqueduct,
-przechadzaliśmy się po Uniwersytecie Stambulskim – założonym w 1453 roku,
-na Plac Taksim dojechaliśmy koleją linową (Kolejka to łączy Kabataş z Taksim). Taksim Meydanı stanowi atrakcję turystyczną ze względu na znajdujące się tam restauracje, sklepy i hotele. Jest uważany za serce nowoczesnego Stambułu. Mieści się tu stacja Taksim linii M2 metra, a także Pomnik Republiki (Cumhuriyet Anıtı) autorstwa Pietro Canoniki odsłonięty w 1928. Pomnik upamiętnia 5. rocznicę ustanowienia Republiki Turcji.
-odwiedziliśmy słynne tureckie bazary:
Kryty Bazar (Kapalıçarşı) zajmuje powierzchnię 30 hektarów, ma 61 ulic z około 3500 sklepikami, 22 bramy, restauracje i kawiarnie, dwa meczety i cztery fontannySprzedaje się tu wszystko od przyprawa, przez biżuterię, wyroby garncarskie, dywany ubrania.
-Bazar Egipski (tr Mısır Çarşısı) Jest jednym z najstarszych bazarów w mieście.
Widzieliśmy pokaz tańca derwisza!
Poruszaliśmy się po mieście wszystkim środkami transportu metrem (działa od 2000 r.), koleją (z portu lotniczego Atatürk) autobusem, koleją linową i tramwajami (od Kabataş do Bağcılar). Ciekawostką jest to, że na każdym przystanku nawet tramwajowym znajdują się bramki oraz kontroler biletów.

2013 – Stambuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.