Zielone Świątki na Urzeczu

Zielone Świątki czyli Zesłanie Ducha Świętego to według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce po zmartwychwstaniu Jezusa. Wtedy to na zebranych apostołów, zstąpił Duch Święty i zaczęli oni m.in. przemawiać w wielu językach. Jest to ruchome święto kościelne, które wierni obchodzą 49 dni po Wielkanocy kliknij!  Zatem dla katolików, jest ważnym świętem, ponieważ zamyka wielkanocny cykl świąteczny, a dodatkowo jest dniem wolny od pracy.

W tym roku, poświęciliśmy Zielonym Świątkom dużo więcej zainteresowania. 20 maja 2018 r. wybraliśmy się na imprezę „Zielone Świątki na Urzeczu”. Dotarliśmy samochodem nad Wisłę do Gassów (od strony Konstancina) aby zobaczyć rzeczny orszak drewnianych, flisackich łodzi i przeprawić się na drugą stronę promem do Karczewa- kliknij! Niestety orszaku nie spotkaliśmy, dlatego tę atrakcję, pozostawiamy na inny czas.

Dotarliśmy też na piknik Zielone Świątki organizowany przez Wawerskie Centrum Kultury. Była to już 4 edycja tej imprezy. Wśród tegorocznych atrakcji znalazły się: występy na scenie (przedstawienia teatralne dla dzieci, pokazy tańca i śpiewu, koncert Janusza Prusinowskiego Kompania kliknij! oraz  zespołu Warszawskie Combo Taneczne – kliknij!). Były też animacje, zabawy, warsztaty plecenia wianków z kwiatów i ziół, a także dla łasuchów strefa smaku z rozmaitym jedzeniem. Jedno z regionalnych stoisk, umożliwiało wypróbowanie urzeczańskich dań np. sójki glinieckiej (paszteciki drożdżowe z kapustą koszoną, grzybami i kaszą).

Z uwagi, że w gminie Wawer mieszka sporo studentów z Indii, podczas pikniku można było spotkać wielu z nich. Wzięli czynny udział w tym wielokulturowym pikniku. Na scenie pokazali taniec, a podczas warsztatów  jak należy malować jedwab oraz jak tworzyć sztukę ozdoby dłoni i stóp. Malowanie ciała praktykuje się w Indiach, zwykle przy specjalnych okazjach, a obowiązkowo z okazji ślubu. 

Skoro to wielokulturowy dzień, to wraz z całą grupą, pojechaliśmy na azjatycki obiad – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.