„Szlakiem Wita Stwosza” czyli szlakiem jednego z najwybitniejszych niemieckich artystów późnego gotyku, rzeźbiarzem, grafikiem i malarzem. Wit Stwosz mieszkał w Krakowie, gdzie stworzył m.in. ołtarz w kościele Mariackim.
Przewodnik pokazał nam miejsca w Krakowie, związane z Witem Stwoszem:
-W Kościele Mariackim Ołtarz główny (Zaśnięcia NMP) tworzony przez 12 lat w okresie od 1477 od 1489 r.
-Na elewacji kamienicy przy Placu Mariackim 8 wmurowana płaskorzeźba Chrystus w Ogrodzie Oliwnym („Ogrójec”) przeniesiona prawdopodobnie z dawnego cmentarza przy Kościele NMP w Krakowie. Oryginał umieszczono w Muzeum Narodowym w Krakowie.
-W kościele Św. Trójcy (oo. Dominikanów) płytę Epitafium Filipa Buonaccorsiego zwaną Płytą Kallimacha lub też Kallimachem.
-Pochodzący z Włoch Filip Buonaccorsi, który używał nazwiska greckiego poety Kallimacha, był humanistą, pisarzem, autorem m.in. Żywotów Zbigniewa Oleśnickiego. Był także ambasadorem i sekretarzem króla Jana Olbrachta.
-Dom Wita Stwosza na ul. Grodzkiej 39, w którym artysta mieszkał w latach 1478-1492.
-Obraz Święta Annę Samotrzecią tzw. Tarnowska i Bernardyńska w kościele Bernardynek w kaplicy św. Anny. Naukowcy przypisują jednak to dzieło naśladowcy bądź uczniowi Stwosza.
-W kaplicy Świętokrzyskiej Katedry na Wawelu nagrobek króla Kazimierza IV Jagiellończyka (zm. 1492). Z Witem Stwoszem współpracował Jorg Huber z Passawy, który wyrzeźbił kapitele baldachimu.
Spacer „Szlakiem Wita Stwosza” z przewodnikami Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.
2016 r. zdj. z prywatnego archiwum http://receptananude.pl/