29 do 31 lipca 2017 r. Austria – Wiedeń

Podczas wakacyjnej podróży zatrzymaliśmy się w stolicy Austrii, Wiedniu. Dwie noce spaliśmy w hotelu Hillinger. Udało nam się zobaczyć:
Karlskirche – kościół św. Karola Boromeusza jest jedną z najsłynniejszych barokowych budowli Europy.
Katedrę
 Świętego Szczepana to duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki.
Pomnik
Bohaterów Armii Czerwonej w Wiedniu na placu Schwarzenbergplatz w Wiedniu, upamiętnia żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas operacji wiedeńskiej w marcu-kwietniu 1945. Tu moczyliśmy wraz z innymi turystami zmęczone zwiedzaniem nogi.
Brzegi Rzeki Dunaj drugiej co do długości po Wołdze rzeką Europy, za sprawa klubów, kawiarni, resturacji tętnią życiem do póżnych godzin nocnych. Przy jej brzegu tętni życie, znajdują kluby, restauracje. Dunaj przepływa przez 10 krajów europejskich: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę (Chorwacja, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina mają dostęp tylko do jednego brzegu), aby w Rumunii rozbudowaną deltą ujść do Morza Czarnego. 

Belweder wraz z ogrodami zajmuje ogromną przestrzeń prawie w samym centrum miasta. Teren dzięki otaczającej budynki zieleni, traktowane jest przez turystów jako relaksujące miejsce odpoczynku. Został wzniesiony przez Johanna Lukasa von Hildebrandta jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Dolny Pałac, w którym znalazły się pomieszczenia mieszkalne, stanął u stóp wzgórza, skąd tarasowymi ogrodami idzie się na jego szczyt, do reprezentacyjnego Górnego Pałacu. Obecnie w Belwederze mieszczą się muzea.
Pałac Hofburg to potężny budynek pochodzący z XIII wieku, od tego czasu aż do 1918 roku rezydowali w nim kolejni władcy austriaccy. Na środku placu wypiliśmy pyszny jabłkowy napój – apfelstrudel.
Michaelerplatz  to barokowy plac wykonany pod koniec XIX w. pomimo, że zaprojektowany był już w 1725 r. czyli XVIII w. Swoją nazwę zapożyczył od kościoła parafialnego Michaelerkirche, zbudowanego dla dworzan i mieszkańców, którzy mieszkali w pobliżu Hofburga. W 1838 r. na placu została zainstalowana pierwsza lampa gazowa. Od 1991 roku na placu wyeksponowane są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu.
Kolumna morowa to monumentalna budowla przedstawiająca Trójcę Świętą. Znajduje się ona na placu Graben. Została wzniesiona dzięki Lepoldowi I, w podzięce Bogu za zakończenie zarazy. Wzniósł ją w celu uczczenia faktu, iż udało mu się przeżyć epidemię dżumy piętnującej miasto w 1679 roku. Została usytuowana na Placu Graben. Początkowo była drewnianą budowlą, pod którą zakopywano zwłoki mieszkańców Wiednia mniemających tyle szczęścia co Leopold I (poumierali od zarazy). Pierwotna wersja kolumny została zastąpiona marmurową zaprojektowaną przez Matthiasa Rauchmillera. Do dnia dzisiejszego można ją oglądać pod taką postacią. Jej najwyższą część zdobią kunsztowne reliefy przedstawiające rozmaite sceny, które jednak mówią jednoznacznie – wiara może zwyciężyć z każdym złem, nawet z zarazą.
Kościół św. Piotra (Peterskirche) barokowa świątynia Wiednia, jej obecna budowa rozpoczęła się w roku 1701. Na przestrzeni wielu lat była ona wiele razy przebudowywana.
Austriacka Biblioteka Narodowa jest największą biblioteką w Austrii licząca około 11 milionów różnych książek i zbiorów. W bibliotece, szczególnie wyróżnia się Barokowa Sala Reprezentacyjna. Została ona wybudowana w XVIII wieku. Długość sali wynosi prawie 80 m, natomiast wysokość ok. 20 m. Szczyt ozdobiony jest przepiękną kopułą pomalowaną we freski. Sala ta jest uznawana za najładniejszą z sal bibliotecznych na świecie.

Nowy Ratusz Miejski to neogotycki budynek, który mieści się w samym środku parku na Rathausplatz.
Burgtheater to teatr, który został oficjalne otwarty 14 marca 1741 roku. Znajduje się przy wiedeńskim Ringu, na przeciwko Nowego Ratusza Miejskiego.
Palmiarnia w Schonbrunn – palmiarnia mieści się w ogrodzie francuskim przy Pałacu Schonbrunn i jest jedną z największych palmiarni w Europie. Powstała w 1882 roku na życzenie cesarza Franciszka Józefa, według projektu Franza Xavera Segenschmida. Budowla ma 113 metrów długości i 28 metrów szerokości, podzielona jest na trzy strefy, odpowiadające różnym klimatom: okołobiegunowy, umiarkowany oraz tropikalny.
Burgtheater to teatr ten otwarty został w 1741 roku i jest najbardziej prestiżowym teatrem w krajach niemieckojęzycznych, znajduje się przy wiedeńskim Ringu.
Dom Hundertwassera to krzywa, kolorowa i niesymetryczna kamienica stojąca w Wiedniu na rogu Kegelgasse i Loewengasse. Budynek został stworzony przez artystę Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser we współpracy z architektem Josefem Krawina. Artystę porównuje się do Antonio Gaudiego. Budynek jest pełen kolorowych mozajek, kafelków i  ma kolorową elewację. Obecnie należy do miasta i służy jako kamienica czynszowa dla 200 najemców.
Prater to jeden z najlepiej wyposażonych parków rozrywki w Europie. Do jego najsłynniejszych obiektów należy jeden z największych symboli miasta, Wielkie Koło, Riesenrad,  zbudowane przez angielskiego inżyniera Waltera Basseta w 1896 r. Dzisiaj Prater to także ogromny teren rekreacyjny i park sportowy. Tutaj znajduje się: piłkarski stadion, tor wyścigów konnych Freudenau, baseny kąpielowe, korty tenisowe, pole golfowe i ścieżki rowerowe. Jest także planetarium oraz wiele restauracji, barów i bufetów na świeżym powietrzu. Tutaj także, w pobliżu wesołego miasteczka, znajdują się pawilony i wielkie tereny targowe, gdzie odbywają się doroczne Targi Wiedeńskie i liczne ekspozycje czasowe.

Wakacje 2009 – kliknij!
Miejsce odwiedzone podczas wakacji 2017 – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *