Wiedeń

Podczas wakacyjnej podróży zatrzymaliśmy się w stolicy Austrii, Wiedniu. Dwie noce spaliśmy w hotelu Hillinger. Udało nam się zobaczyć:
Karlskirche – kościół św. Karola Boromeusza, który jest jedną z najsłynniejszych barokowych budowli Europy.
Katedrę
 Świętego Szczepana, dumę i jedeną z głównych symboli miasta Wiednia, znaną z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki.
Pomnik
Bohaterów Armii Czerwonej w Wiedniu na placu Schwarzenbergplatz w Wiedniu, upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas operacji wiedeńskiej w marcu-kwietniu 1945. Tu, wraz z innymi turystami, moczyliśmy zmęczone zwiedzaniem nogi.
Brzegi Rzeki Dunaj drugiej co do długości po Wołdze rzeki Europy, za sprawa klubów, kawiarni, resturacji tętniącej życiem do póżnych godzin nocnych. Przy jej brzegu znajdują kluby, restauracje. Rzeka Dunaj przepływa przez 10 krajów europejskich: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę (Chorwacja, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina mają dostęp tylko do jednego brzegu) aby w Rumunii rozbudowaną deltą ujść do Morza Czarnego. 

Belweder wraz z ogrodami zajmujący ogromną przestrzeń, położony prawie w samym centrum miasta. Teren dzięki otaczającej budynki zieleni, traktowany jest przez turystów jako relaksujące miejsce odpoczynku. Został wzniesiony przez Johanna Lukasa von Hildebrandta jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Dolny Pałac, w którym znalazły się pomieszczenia mieszkalne, stanął u stóp wzgórza, skąd tarasowymi ogrodami idzie się na jego szczyt, do reprezentacyjnego Górnego Pałacu. Obecnie w Belwederze mieszczą się muzea.
Pałac Hofburg to potężny budynek pochodzący z XIII wieku, od tego czasu aż do 1918 roku rezydowali w nim kolejni władcy austriaccy. Na środku placu wypiliśmy pyszny jabłkowy napój – apfelstrudel.
Michaelerplatz  to barokowy plac wykonany pod koniec XIX w. pomimo, że zaprojektowany był już w 1725 r. czyli XVIII w. Swoją nazwę zapożyczył od kościoła parafialnego Michaelerkirche, zbudowanego dla dworzan i mieszkańców, którzy mieszkali w pobliżu Hofburga. W 1838 r. na placu została zainstalowana pierwsza lampa gazowa. Od 1991 roku na placu wyeksponowane są wykopaliska z czasów starożytnego Rzymu.
Kolumna morowa czyli monumentalną budowlę przedstawiającą Trójcę Świętą. Znajduje się ona na placu Graben. Została wzniesiona dzięki Lepoldowi I, w podzięce Bogu za zakończenie zarazy. Wzniósł ją w celu uczczenia faktu, iż udało mu się przeżyć epidemię dżumy piętnującej miasto w 1679 roku. Została usytuowana na Placu Graben. Początkowo była drewnianą budowlą, pod którą zakopywano zwłoki mieszkańców Wiednia. Pierwotna wersja kolumny została zastąpiona marmurową zaprojektowaną przez Matthiasa Rauchmillera. Najwyższą część stanowią wykute rozmaite sceny, które mówią, że wiara może zwyciężyć z każdym złem, nawet z zarazą.
Kościół św. Piotra (Peterskirche) barokową świątynię Wiednia. Na przestrzeni wielu lat była ona wiele razy przebudowywana. Obecny wygląd zawdzięcza zmianom z 1701 r.
Austriacka Biblioteka Narodowa jest największą biblioteką w Austrii liczącą około 11 milionów różnych książek i zbiorów. W bibliotece, szczególnie wyróżnia się Barokowa Sala Reprezentacyjna. Została ona wybudowana w XVIII wieku. Długość sali wynosi prawie 80 m, natomiast wysokość ok. 20 m. Szczyt ozdobiony jest przepiękną kopułą pomalowaną we freski. Sala ta jest uznawana za najładniejszą z sal bibliotecznych na świecie.

Nowy Ratusz Miejski czyli neogotycki budynek, który mieści się w samym środku parku na Rathausplatz.
Burgtheater teatr, który został oficjalne otwarty 14 marca 1741 roku. Znajduje się przy wiedeńskim Ringu, naprzeciwko Nowego Ratusza Miejskiego.
Palmiarnia w Schonbrunn mieszcząca się w ogrodzie francuskim przy Pałacu Schonbrunn i jest jedną z największych palmiarni w Europie. Powstała w 1882 roku na życzenie cesarza Franciszka Józefa, według projektu Franza Xavera Segenschmida. Budowla ma 113 metrów długości i 28 metrów szerokości, podzielona jest na trzy strefy, odpowiadające różnym klimatom: okołobiegunowy, umiarkowany oraz tropikalny.
Burgtheater to teatr otwarty w 1741 roku, który uznawany jest za jeden  z najbardziej prestiżowych teatrów w krajach niemieckojęzycznych.
Znajduje się przy wiedeńskim Ringu.
Dom Hundertwassera czyli artystyczną kamienicę. Ta krzywa, kolorowa i niesymetryczna kamienica stoi w Wiedniu, na rogu Kegelgasse i Loewengasse. Budynek został stworzony przez artystę Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser we współpracy z architektem Josefem Krawina. Artystę porównuje się do Antonio Gaudiego. Budynek ma kolorową elewację – jest pełen kolorowych mozajek, kafelków. Obecnie należy do miasta i służy jako kamienica czynszowa dla 200 najemców.
Prater należący do najlepiej wyposażonych parków rozrywki w Europie. Jednym z najsłynniejszych symboli miasta jest stojące na terenie pratera Wielkie Koło – Riesenrad. Zbudowane przez angielskiego inżyniera Waltera Basseta w 1896 r. Dzisiaj Prater to także ogromny teren rekreacyjny i park sportowy. Tutaj znajduje się: piłkarski stadion, tor wyścigów konnych Freudenau, baseny kąpielowe, korty tenisowe, pole golfowe i ścieżki rowerowe. Jest także planetarium oraz wiele restauracji, barów i bufetów na świeżym powietrzu. Tutaj także, w pobliżu wesołego miasteczka, znajdują się pawilony i wielkie tereny targowe, gdzie odbywają się doroczne Targi Wiedeńskie i liczne ekspozycje czasowe.

Wakacje 2009 – kliknij!
Miejsce odwiedzone podczas wakacji 2017 – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.