Wiedeń

Podczas wakacyjnej podróży zatrzymaliśmy się w stolicy Austrii, Wiedniu. Dwie noce spaliśmy w hotelu Hillinger. Udało nam się zobaczyć:
Karlskirche – kościół św. Karola Boromeusza, który jest jedną z najsłynniejszych barokowych budowli Europy.
Katedrę
 Świętego Szczepana, dumę i jedeną z głównych symboli miasta Wiednia, znaną z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki.
Pomnik
Bohaterów Armii Czerwonej w Wiedniu na placu Schwarzenbergplatz w Wiedniu, upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas operacji wiedeńskiej w marcu-kwietniu 1945. Tu, wraz z innymi turystami, moczyliśmy zmęczone zwiedzaniem nogi.
Brzegi Rzeki Dunaj drugiej co do długości po Wołdze rzeki Europy, za sprawa klubów, kawiarni, resturacji tętniącej życiem do póżnych godzin nocnych. Przy jej brzegu znajdują kluby, restauracje. Rzeka Dunaj przepływa przez 10 krajów europejskich: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę (Chorwacja, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina mają dostęp tylko do jednego brzegu) aby w Rumunii rozbudowaną deltą ujść do Morza Czarnego. 

Belweder wraz z ogrodami zajmujący ogromną przestrzeń, położony prawie w samym centrum miasta. Teren dzięki otaczającej budynki zieleni, traktowany jest przez turystów jako relaksujące miejsce odpoczynku. Został wzniesiony przez Johanna Lukasa von Hildebrandta jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Dolny Pałac, w którym znalazły się pomieszczenia mieszkalne, stanął u stóp wzgórza, skąd tarasowymi ogrodami idzie się na jego szczyt, do reprezentacyjnego Górnego Pałacu. Obecnie w Belwederze mieszczą się muzea.
Pałac Hofburg to potężny budynek pochodzący z XIII wieku, od tego czasu aż do 1918 roku rezydowali w nim kolejni władcy austriaccy. Na środku placu wypiliśmy pyszny jabłkowy napój – apfelstrudel.
Michaelerplatz  to barokowy plac wykonany pod koniec XIX w. pomimo, że zaprojektowany był już w 1725 r. czyli XVIII w. Swoją nazwę zapożyczył od kościoła parafialnego Michaelerkirche, zbudowanego dla dworzan i mieszkańców, którzy mieszkali w pobliżu Hofburga. W 1838 r. na placu została zainstalowana pierwsza lampa gazowa. Od 1991 roku na placu wyeksponowane