Inna twarz Ursynowa – przewodnik Mariusz Prządak

Inna twarz Ursynowa to autorska wycieczka rowerowa, którą prowadził Mariusz Prządak – licencjonowany warszawski przewodnik, właściciel klubokawiarni KEN54.

Wystartowaliśmy ze skrzyżowania ulic Wąwozowej i al. KEN na Ursynowie i odwiedzimy kilka ciekawych miejsc  głównie na tzw. Zielonym Ursynowie, a wśród nich:
– CSD DWLIOP. Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego znajduje się ul. Kajakowej 8 w Warszawie. Jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczo-wdrożeniowych w Europie.
Enigmy. W lesie kabackim, pomiędzy ulicami Leśną i Moczydłowską, przy drodze prowadzącej do ulicy Puławskiej, wśród drzew i ruin znajduje się teren gdzie znajdowała się tajna radiostacja MSZ. Kiedyś w tym miejscu działała oczyszczalnia ścieków, która później posłużyła znajdującej się w okolicy tajnej jednostce wojskowej „Wicher”. Pracowała w niej trójka matematyków – kryptologów  Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy w roku 1932 rozszyfrowali szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy. Dowiedzieliśmy się, że złamanie szyfru przyczyniło się prawdopodobnie do wcześniejszego zakończenia II wojny światowej, nawet o 3 lata.
Trolejbusów.  Trolejbusy w Warszawie jeździły w dwóch okresach. Pierwsze od 1946 do 1973 a potem od 1983 aż do 1995 roku, kiedy to zlikwidowano linę trolejbusową. Początkowo funkcjonowało 13. linii:  A, B, C, 51, 52, 52 bis, 52 kreślone, 53, 53 bis, 54, 55, 56 i 56 bis. Na sam koniec jeździła jedynie linia 51 – właśnie w miejscu gdzie stoimy przy ul. Puławskiej. Trasę wytyczono ulicami WILANOWSKA – Puławska – Iwiczna: Puławska – Piaseczno: Puławska – PIASECZNO SZKOLNA (powrót: PIASECZNO SZKOLNA – Chyliczkowska – Armii Krajowej – Puławska).
Cerkwi. Jest to pierwsza w Warszawie od ponad 100 lat cerkiew, której projekt nawiązuje bezpośrednio do słynnej bizantyjskiej budowli z VI w. Hagia Sophia w Stambule – kliknij!
Z uwagi na to, że wycieczka trwała grubo ponad 3 godziny w pewnym momencie byliśmy zmuszeni odłączyć się od grupy. Liczymy, że kiedyś ją dokończymy. Udział był bezpłatny, ponieważ wycieczka została sfinansowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów w ramach cyklu „ Co łączy Andrzeja Ciołka z Julianem Ursynem Niemcewiczem?”. Polecamy – bardzo!

23.07.2017 r. Inna twarz Ursynowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.