Sandomierz

Sandomierz leży nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”. Udało nam się zwiedzić miasto z miejskim przewodnikiem. Wśród obiektów, które zostały wymienione jako ważne dla miasta to:
Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku,
Bazylika Katedralna z XIV wieku wzniesiona ok. 1360, ze wspaniale zachowaną polichromią,
Ratusz renesansowy, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce,
Zamek Kazimierzowski – dawną siedzibę królów i książąt Polski.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego w Sandomierzu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lublin diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Brama Opatowska, symbol miasta panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą błękitną wstęgę Wisły, okalającą prastare mury królewskiego grodu.
Podziemna trasa, która prowadzi  po dawnych składach, magazynach kupców zamieszkujących niegdyś Sandomierz. Od czternastego i piętnastego wieku drążone pod miastem korytarze stawały się znakomitym schronieniem dla mieszkańców przed obcymi wojskami najeżdżającymi Sandomierz.
Wąwóz Sandomierski (Królowej Jadwigi) rozdzielający wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie. Jest to najpiękniejszy wąwóz spośród lessowych wąwozów sandomierskich.

30 kwietnia do 3 maja 2010 r. majówki 2010 – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.