Bośnia i Hercegowina

Tym razem przez Bośnię i Hercegowinę, podróżuję kamperem. Podziwiamy widoki i cieszę się każdym kilometrem spędzonym w tym 17-metrowym pojeździe.

Macedonia Północna (ze stolicą w Skopje) to państwo w Europie Południowej na Półwyspie Bałkańskim, powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii. Do 2019 nazwa państwa brzmiała Macedonia, a od 27 marca 2020 Macedonia Północna.

Czarnogóra z Bośnią i Hercegowiną (PIVA CANYON). Mijamy najpiękniejsza granica państw! Wjazd na granicę odbywa się ledwo zipącym starym drewnianym mostem Jesteśmy zachwyceni całą prowadząca od granicy Czarnogóry do Bośni i Hercegowiny malowniczą trasa kanionem rzeki Pivy!

Bośnia i Hercegowina (Novo Selo). Opustoszałe po wojnie Novo Selo (cyr. Ново Село) na terenie Bośni i Hercegowiny znajduje się 10 km od granicy z Chorwacją. Znaleźliśmy pomnik upamiętniający toczące się na tym terenie walki, na tablicy nazwiska osób, które zginęły podczas wojny domowej. Wojna w Chorwacji w latach 1991–1995 wojna domowa pomiędzy armią chorwacką i Armią Republiki Serbskiej Krajiny.

➡️Neum to jedyne miasto w Bośni i Hercegowinie z dostępem do Morza Adriatyckiego, położone na południu tego kraju. Turystom Neum kojarzy się głównie z hotelami, pensjonatami oraz ciepłym Adriatykiem.

➡️Do atrakcji tego miasta należą również pomniki i nekropolie z okresu starożytności, będące pozostałością po kulturze Ilirów. Są to: Donje Hrasno – nekropolia z II wieku Glumina – nekropolia z III wieku oraz Hutovo – nekropolia z III wieku.
➡️Miejscowość jest zbudowana poziomami – kaskadowo, od góry aż do zejścia do morza. Centrum ogranicza się do paru uliczek. Samo centrum jeśli już szukacie jakiegoś ruchu to znajdziecie go tylko na wybrzeżu, gdzie położona jest masa straganów, restauracyjek. Zatoka jest bardzo malownicza, dlatego rewelacyjnie wychodzą zdjęcia panoramiczne.

25 lipca 2010 r. Minęliśmy Neum, jadąc do Dubrownika – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.