Węgry – Hajdúszoboszló

Hajdúszoboszló to uzdrowiskowa miejscowość turystyczna na Węgrzech, położona 200 km na wschód od Budapesztu oraz 20 km od Debreczyna (wpis). W mieście znajdują się liczne miejsca noclegowe, dobrze rozwinięta jest gastronomia. Liczne baseny i kąpieliska powodują, iż Hajdúszoboszló jest popularna nie tylko wśród turystów węgierskich, a także polskich i rumuńskich.
Uzdrowisko Hajdúszoboszló uruchomione już w 1927 przez Ferenca Pávai-Vajnę. Jest wyposażone w liczne kąpieliska (wody termalne, 13 basenów, kryty aquapark). Ze stron opisujących uzdrowisko, czytamy, iż w ramach Projektu Széchenyego w 2002 roku infrastruktura kąpieliska plażowego została całkowicie wyremontowana oraz powstały nowe baseny, które pod względem systemu wymiany i czyszczenia wody w pełni odpowiadają wymogom Unii Europejskiej.
Efektem jednoczesnego działania wody termalnej jest poprawa zdrowia. Woda lecznicza dzięki zawartości jodu, bromu i soli kuchennej jest najbardziej skuteczna w leczeniu chorób reumatycznych. Z doświadczeń wynika, że u wielu pacjentów następuje znaczna poprawa zdrowia (w dolegliwościach na tle nerwowym, chirurgicznym, dermatologicznym czy ginekologicznych). Tłumaczy się to obecnością w wodzie estrogenu, związanego z bitumenem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *