Wakacje w Bułgarii są najwspanialsze

Trasa z Polski przebiegała sprawnie bez większych komplikacji przez Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria -Biala, Obzor, Nesebar, Szkorpilowci, Irakli, Warna, Złote Piaski, Sofia, Serbia (Belgrad), Czechy, aby szczęśliwie wrócić do Polski.

Udało nam się zobaczyć wiele miast:
Rumunia – Bukareszt. Pierwszym dłuższym przystankiem w naszej wakacyjnej podróży była stolica Rumunii. Widać, już na pierwszy rzut oka, jak to uciemiężone przez bezwzględne rządy Nicolae Ceaușescu miasto, sukcesywnie zmienia swój wygląd. Pałac Parlamentu znany jako Pałac Ludowy (posiadający 12 nadziemnych kondygnacji i osiem poziomów pod ziemią, przytłoczył nas swym ogromem. Budynek powstał który powstał 1965 roku podczas bezwzględnych rządów Nicolae Ceaușescu. Nakazał on wyburzenie kilku dzielnic Bukaresztu, aby zrobić miejsce dla Pałac Ludowego. Zadbany plac z parkiem, fontanny, zrewitalizowane budynki oraz pieknie ozdobione mosty nad rzeką, wygladają bardzo ładnie. Ponadto duże wrażenie zrobił na nas łuk triumfalny (Arcul de Triumf), usytuowany w północnej części Bukaresztu – kliknij!

Po zwiedzeniu i posileniu się wyruszyliśmy w dalszą podróż do Bułgarii.
Bułgaria graniczy z Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją i Rumunią. Do NATO należy do 2004 a do Unii Europejskiej od 2007 roku.
– Biała to małe miasteczko, które jest naszym ukochanym miejscem na ziemi, z którym związani jesteśmy z nim od ponad 40 lat, bo właśnie w nim wraz z nami spędzali czas nasi rodzice, kiedy byli młodzi. Położone jest 53 km od Warny i 80 km od Burgas. W obydwu tych miastach znajdują się międzynarodowe lotniska, na które można dotrzeć samolotem z Polski a potem transportem autobusowym czy taksówką do Białej. Głównym źródłem dochodów mieszkańców Białej jest turystyka – w okresie od maja września a także rolnictwo, przede wszystkim winiarstwo. Do dziś wokół miasteczka znajdują się pola winogronowe, chociaż od naszej poprzedniej wizyty, zauważyliśmy jest ich coraz mniej, bo wiekszość pól zostało sprzedane pod nowo wybudowane apartamenty i hotele. Jednak porównując inne miasteczka nad Morzem Czarnym, to Biała jest oazą spokoju i nie rozwija się tak szybko, jak inne nadmorskie kurorty. Zapewne dlatego, że plaża tu maleńka, położona pod wysokim klifem i dlatego bardzo szybko zachodzi na niej słońce. Ponadto, samo zejście nad morze jest problematyczne. Noclegi zarezerwowaliśmy w Pensjonacie u Róży, były to dwa pokoje z łazienkami i dostępem do kuchni.
– Obzor znajduje się w odległości 4 km od Białej.  Jest typowo turystycznym miastem położonym nad brzegiem Morza Czarnego.

Nesebar przyciąga w okresie letnim ogrom turystów. Miasteczko jest widoczne z plaży, po prawej stronie można zobaczyć charakterystyczny osiemnastowieczny wiatrak na grobli, a za nim rozpościera się już sama miejscowość położona na skalistej wyspie. W samym miasteczku panuje niepowtarzalny klimat wąskich, krętych uliczek, przy których stoją charakterystyczne domy. Są one częściowo drewniane, parter mają zbudowany z jasnego kamienia, natomiast wyżej jest ciemne drewno, ukoronowane czerwonymi dachówkami. Odwiedziliśmy też Aqua Park Nessebar.

Szkorpilowci. W czasach komuny słynny kurort z dużą plażą. Obecnie straszy stary zamknięty most w Szkorpilowci, wysunięty do morza. Położony jest na południe od Warny. W tej mieścinie ciągnie się na 12-sto kilometrowym odcinku najdłuższa z bułgarskich plaż – Kamczija Szkorpiłowci.

Irakli jest małą bułgarską nadmorską wioską. Znajduje się w środkowej części wybrzeża Morza Czarnego. Położona jest 9 km od miasta Obzor, 3 km od Bania i 27 km od Słonecznego Brzegu. Irakli nie posiada prawie wcale bazy turystycznej. Plaża ma długość ok. 3 km i jest częściowo skalista. Latem tuż przy niej można spotkać wiele rozbitych namiotów (od czerwca do września). Na jednym krańcu plaży znajdują się bungalowy, pozostała część wybrzeża objęta jest ochroną.

Warna to portowe miasto, w którym zamieszkuje ponad 350 tys. mieszkańców. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie). Najbardziej znanym zabytkiem bułgarskiej Warny jest Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy,  zbudowana w latach 1884 – 1886. Znajduje się ona na przy głównej drodze, na placu Metropolita Simeon, w samym centrum Warny, u skrzyżowania ulic Mariji Luizy z Nezawisimost. Można do niej trafić spacerując głównym deptakiem.

Złote Piaski (bułg. Златни Пясъци Zlatni Piasăci) to słynny bułgarski kurort na wybrzeżu Morza Czarnego. Umiejscowiony jest koło 17 kilometrów na północ od Warny. Kurort powstał 1957 roku i od tego czasu nieustanie się rozbudowuje i rozwija. Obecnie znajduje się w nim ponad 100 hoteli, wille, kasyna oraz przystań jachtowa a także park wodny, baza jeździectwa i inne atrakcje turystyczne. Za klimatem Złotych Piasków nie przepadamy, bo jest w nich zbyt dużo ludzi i nie ma intymności, jednak bezwzględnie warto tu przyjechać i zobaczyć prawdziwy klimat zabawy.

Sofia. W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się na zwiedzanie stolicy Bułgarii – Sofii. Miasto leży nad rzeką Bojanską, zamieszkuje je ponad 1,2 mil mieszkańców, jest największym miastem w Bułgarii – kliknij

Serbia – Belgrad. Republika Serbii (serb. Република Србија) to państwo w południowej Europie, powstałe dopiero 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata – kliknij!

Czechy – powrót do domu przez Czechy do Polski. Oczywiście w sklepie zakupiliśmy czekolady studenckie, czeskie rohaliki i sałatki ze śledziem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.