Bukareszt

Bukareszt to stolica Rumunii położna nad rzeką Dymbowicą.

Właśnie tu w Bukareszcie, zrobiliśmy sobie pierwszy dłuższy przystanek w drodze na wakacje do Bułgarii. Architektura, która znajduje się w mieście stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej, odzwierciedla burzliwą historię miasta. W okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża, jednak duża część niezwykłej architektury w centrum miasta została zniszczona podczas działań wojennych. Ponadto dodatkowy wpływ na zniszczenia miały trzęsienia ziemi w dniu 4 marca 1977 roku, w wyniku którego zawaliło się ponad 30 wieżowców, a ponad 12 tys. mieszkań – śmierć poniosło 1400 osób, 10 tys. zostało rannych. Ogromne straty miasto ponosiło przez Nicolae Ceaușescu, prezydenta sprawującego wyniszczającą, bezwzględną, dyktatorską władzę od 1967 do 1989 roku. Podczas swych rządów, Nicolae Ceaușescu nakazał wyburzenie kilku dzielnic Bukaresztu, by móc postawić budynki użyteczności publicznej – chodziło o ogromny Pałac Parlamentu. Po wybuchu, rewolucji Elena i Nicolae Ceaușescu za swoje bezwzględne rządy obydwoje zostali skazani przez sąd wojskowy na śmierć –  pod licznymi zarzutami: od nielegalnego gromadzenia bogactwa do ludobójstwa. Sędzia zarzucił obojgu Ceaușescu zamordowanie ponad 64 tys. osób, które w ciągu dziesięciu lat umarły w wyniku głodu, braku opieki medycznej, zimna. Egzekucja została wykonana w dniu 25 grudnia 1989 r.

Obecnie po tych wszystkich latach niepokoju, miasto kwitnie, przeżywa rozwój ekonomiczny i gospodarczy. Jedynie z zewnątrz zobaczyliśmy m.in.:
-Pałac Parlamentu czyli ogromny znany jako Pałac Ludowy, posiadający 12 nadziemnych kondygnacji na górze, oraz osiem poziomów pod ziemią),
-park i plac zabaw ustawiony przed Pałacem Ludowym,
-spacerowaliśmy wzdłuż rzeki Dymbowica, której barierki na mostach ozdobione były sezonowymi kwiatami,
-Pałac Sprawiedliwości,
-Centralna Biblioteka Uniwersytetu w Bukareszcie
-Arcul de Triumf  czyli łuk triumfalny usytuowany w północnej części Bukaresztu,
-weszliśmy na stację metra,
– rowery miejskie. Na terenie miasta działa system rowerów miejskich, jeden ze stojaków stał blisko wejścia do metra. Po zwiedzeniu stolicy Bukaresztu wyruszyliśmy dalej w podróż do Bułgarii, w której spędziliśmy wakacje – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.